Në Francë mesin pa rrymë mbi 200 mijë shtëpi, shkak stuhia e fuqishme

Evropë

Në Francë mesin pa rrymë mbi 200 mijë shtëpi, shkak stuhia e fuqishme

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 15:04
Foto ilustrim

Një stuhi e fuqishme i ka përfshirë kryesisht pjesët veriore dhe lindore të Francës, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale.

Përpos rreth 250.000 shtëpive që kanë mbetur pa energji elektrike, stuhia “Aurore” e preku edhe trafikun e trenave. Moti filloi të përkeqësohej të mërkurën pasdite.

Ministri francez i Transportit, Jean-Baptiste Djebbari, tha përmes një postimi në Twitter se rajoni përreth Parisit, Normandia, Franca veriore dhe rajonet lindore në Lorraine janë prekur më së shumti.

Në rajonin perëndimor, Brittany, një numër i shtëpive janë shkatërruar nga vërshimet.

Stuhia që lëvizi drejt lindjes gjatë natës bëri që autoritetet në shumë pjesë të vendit të mërkurën t’i aktivizonin alarmet ngjyrë portokalli, që janë niveli i dytë më i lartë i alarmit.

Raportohet se rreth 3.000 punëtorë janë dërguar në zonat e prekura për ta rikthyer furnizimin me rrymë.

Alarmi i portokalltë është hequr në shumicën e rajoneve, por rreth 15 distrikte në lindje të Francës ende ishin nën alarm të verdhë të enjten.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat