“Luftë” për peshkatarët, kryeministri britanik përgatitet “të përplaset” me presidentin francez

Evropë

“Luftë” për peshkatarët, kryeministri britanik përgatitet “të përplaset” me presidentin francez

Më: 30 tetor 2021 Në ora: 14:30
Johnsoni përgatitet “të përplaset” me Macronin

Boris Johnson e ka paralajmëruar Emmanuel Macronin se ka “peshq më të mëdhenj për të skuqur” sesa të bëjë luftë ndaj peshkatarëve.

Kryeministri i Britanisë së Madhe ka kërcënuar me veprime ligjore ndaj “luftës” Britani-Francë rreth varkave të peshkimit ditëve të fundit, teksa në mënyrë qesharake bëhet sikur po përgatitet për një përplasje me presidentin francez, në momentin kur liderët e G20-s po bëheshin gati për tu fotografuar në prag të nisjes së samitit.

Të dy liderët bënë një shfaqje miqësie teksa u përshëndetën "me grusht” gjatë takimit në kryeqytetin italian mëngjesin e së shtunës.

Image

Shefi i portit Calais paralajmëroi të shtunën se Britania do të përballet me "katastrofë" nëse Macroni bllokon peshkatarët britanikë nga portet franceze.

Ndërkohë, Franca mbrëmë iu lut pjesës tjetër të BE-së që t'i bashkohet luftës së saj të peshkimit kundër Britanisë si një ndëshkim për Brexit.

Kryeministri francez Jean Castex tha se Brukseli duhet të nënshkruajë në fushatën e tij kundër Britanisë së Madhe për të mbajtur bllokun të bashkuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat