Mosmarrëveshjeve rreth peshkimit, Johnson: Turbulenca ka goditur marrëdhëniet me Francën

Evropë

Mosmarrëveshjeve rreth peshkimit, Johnson: Turbulenca ka goditur marrëdhëniet me Francën

Më: 30 tetor 2021 Në ora: 15:31
Boris Johnson

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka pranuar se ka “turbulenca” në marrëdhëniet e Mbretërisë së Bashkuar me Francën, ndërsa mosmarrëveshja për të drejtat e peshkimit përshkallëzohet.

Pasi dhjetëra anijeve franceze iu mohuan licencat e peshkimit pas BREX-it për ujërat e Mbretërisë së Bashkuar dhe Jersey, Franca kërcënoi të bllokonte portet për anijet britanike.

Johnson i tha BBC-së se gjërat që bashkonin Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën ishin më të rëndësishme se ndarjet e tyre.

Presidenti francez tha se mosmarrëveshja ishte një provë e besueshmërisë globale të Mbretërisë së Bashkuar.

Franca ka thënë se do të marrë “masa të synuara” kundër Britanisë së Madhe nëse mosmarrëveshja për licencat e peshkimit nuk zgjidhet deri të martën.

I shtyrë se si Britania do t’i përgjigjet kërcënimeve, kryeministri britanik tha se “Ne do të vazhdojmë dhe do të bëjmë gjërat që kanë rëndësi për të dy ne dhe do të sigurohemi që të punojmë së bashku për të trajtuar çështjet e mëdha me të cilat përballen bota”.

Ai tha se “ka disa turbulenca në marrëdhënie”, duke iu referuar një letre të parë nga BBC, në të cilën kryeministri francez, Jean Castex tha se BE-ja duhet të demonstrojë në këtë mosmarrëveshje se kishte “më shumë dëme në daljen nga BE-ja sesa të mbetej atje”.

“Nëse njëri prej partnerëve tanë vendos të shkelë Marrëveshjen e Tregtisë dhe Bashkëpunimit që kemi arritur, kjo është një çështje që ne duhet ta ndjekim”, tha Johnson.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar sugjeroi të premten se masat e Francës – të tilla si bllokimi i porteve për anijet në Mbretërinë e Bashkuar, rritja e kontrolleve mbi mallrat, anijet dhe kamionët e Mbretërisë së Bashkuar, madje edhe shkurtimi i furnizimeve me energji – do të ishte një shkelje e marrëveshjes tregtare pas BREX-it me BE-në. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat