Marrëveshja për klimën/ Boris Johnson: Tingëllon si këmbana e vdekjes për energjinë e qymyrit

Evropë

Marrëveshja për klimën/ Boris Johnson: Tingëllon si këmbana e vdekjes për energjinë e qymyrit

Më: 14 nëntor 2021 Në ora: 22:53
Boris Johnson

Marrëveshja e klimës në Glasgow është një “marrëveshje që ndryshon lojën”, e cila tingëllon si “zilja e vdekjes në një farë për energjinë e qymyrit”, kështu tha kryeministri i Britanisë Boris Johnson.

Ndonëse vendet ranë dakord vetëm për të “ulur gradualisht” përdormin e qymyrit, kryeministri tha se kjo ishte një arritje fantastike.

Ndryshimi i formulimit të marrëveshjes u bë pas një ndërhyrjeje të vonuar nga Kina dhe India.

Por mbetet hera e parë që planet për të reduktuar qymyrin janë përmendur në një marrëveshje të tillë klimatike.
Gjatë një konference për shtyp, Johnson tha:

“Ne mund të lobojmë, ne mund të shahemi, ne mund të inkurajojmë, por nuk mund t’i detyrojmë kombet sovrane të bëjnë atë që ata nuk duan të bëjnë. Me gjithë mosmarrëveshjet tona, bota padyshim që po shkon në drejtimin e duhur. Por “gabimi fatal tani do të ishte të mendosh se ne në çfarëdo mënyre e kemi goditur këtë gjë”

Marrëveshja u arrit pasi samiti dy-javor i Glasgoë COP26 kaloi në orar shtesë të shtunën.

Kritikët kanë thënë se marrëveshja nuk shkon aq larg sa duhet dhe nuk do të përmbushë objektivin kyç të samitit për kufizimin e ngrohjes globale në 1.5C deri në fund të shekullit. Shkencëtarët thonë se kjo do të kufizonte ndikimet më të këqija të ndryshimit të klimës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat