CoVID-19/ 3.5 milionë nëpunës civilë në Gjermani ​marrin paga me rritje dhe bonuse

Evropë

CoVID-19/ 3.5 milionë nëpunës civilë në Gjermani ​marrin paga me rritje dhe bonuse

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 21:05
Foto ilustrim

Rreth 3.5 milionë nëpunës shtetërorë dhe publikë në Gjermani do të marrin një rritje prej 2.8 për qind vitin e ardhshëm dhe një bonus 1300 euro për shkak të pandemisë koronavirus, sipas marrëveshjes mes dy sindikatave dhe autoriteteve lokale gjermane.

Marrëveshja do të zbatohet për spitalet shtetërore, shkollat, policinë, zjarrfikëset dhe shërbimet administrative në të gjitha shtetet, përveç Hessen, ku një marrëveshje e ngjashme u arrit muajin e kaluar.

Rritje më të mëdha janë planifikuar edhe për disa punonjës mjekësorë, si dhe një bonus prej 650 eurosh për kursantët dhe praktikantët.

Marrëveshja është arritur mes sindikatave ver.di dhe dbb dhe shumicës së shteteve federale gjermane, pas një sërë grevash, veçanërisht në sektorin e shëndetësisë dhe do të jetë e vlefshme për dy vjet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat