​Magdalena Andersson rizgjidhet kryeministre e Suedisë

Evropë

​Magdalena Andersson rizgjidhet kryeministre e Suedisë

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 21:29
Magdalena Andersson

Magdalena Andersson është zgjedhur për të udhëhequr një qeveri njëpartiake, e para në 15 vjet, e përbërë vetëm nga anëtarë të Partisë Social Demokrate.

Kundër zgjedhjes së saj votuan 173 deputetë, që sipas ligjit suedez mjafton për të pranuar vendimin në Parlament.

Andersson u zgjodh kryeministre e parë femër e Suedisë javën e kaluar, por dha dorëheqje pas vetëm shtatë orësh.

Kjo pasi Partia e Gjelbër u largua nga qeveria për të votuar mbi propozimin e buxhetit të opozitës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat