​Roth në Sarajevë: Qeveria e re gjermane do të vazhdojë të mbështesë Ballkanin Perëndimor

Evropë

​Roth në Sarajevë: Qeveria e re gjermane do të vazhdojë të mbështesë Ballkanin Perëndimor

Më: 1 dhjetor 2021 Në ora: 19:10
Ministri gjerman për Evropën Michael Roth

Ministri gjerman për Evropën Michael Roth deklaroi sot në Sarajevë se qeveria e re gjermane do të vazhdojë politikën e mbështetjes së rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe të ardhmes së tij në Bashkimin Evropian.

"Koalicioni i ri mbështet fuqishëm rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe do të vazhdojë me mbështetje konkrete në çdo kuptim," tha Roth pas një takimi me ministren e Jashtme të BeH Bisera Turkoviq.

Ai shprehu keqardhjen për krizën politike në BeH, duke deklaruar se e ardhmja e BeH është "vetëm një", përkatësisht se ajo është një shtet i vetëm, sovran e shumëkombësh.

Roth theksoi se Përfaqësuesi i Lartë në BeH, Christian Schmidt, ka mbështetjen e fortë të Gjermanisë në punën, mandatin dhe kompetencat e tij.

Ministrja e Punëve të Jashtme, Bisera Turkoviq, falënderoi Gjermaninë për mbështetjen dhe ndihmën e saj në shumë fusha, dypalëshe dhe në kuadër të Bashkimit Evropian dhe Procesit të Berlinit.

Në takim u diskutua edhe për qëllimet e politikës së jashtme të Bosnjë-Hercegovinës, si dhe u shkëmbyen informacione për ndikimet gjeostrategjike në Ballkanin Perëndimor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat