Itali, hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid, ja çfarë rrezikoni

Evropë

Itali, hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid, ja çfarë rrezikoni

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 13:10
Ilustrim

Nga kjo e hënë në Itali hyjnë në fuqi rregullat e reja anti-Covid dhe super ‘Green Pass’ edhe në zonën e sigurt.

Dekreti ministror i miratuar me 24 nëntor parashikon gjoba nga 400 deri në 1 mijë euro për këdo që tenton të hyjë në bare dhe restorante pa pasur vaksinën.

Qeveria mendon se do të shtojë ndërgjegjësimin e masës teksa i bllokon aksesin personave të pavaksinuar. Draghi ka angazhuar të gjithë forcat policore që të bëjnë kontrolle te detajuara në të gjitha ambientet e ndaluara dhe kushdo që nuk bindet të tregojë certifikatën e gjelbër që lidhet me vaksinimin apo kalimin e sëmundjes do të gjobitet.

Ky dokument do të kërkohet në mbarë vendin në të gjitha format e transportit, por edhe aktivitete të tjera që parashikojnë praninë e të tjerë personave afër jush.

Në fuqi do vijojë të mbetet tamponi negativ për të shkuar në punë, në palestër, të qëndroni natën në hotel, por jo për bizneset e gastronomisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat