5 destinacione europiane në nivelin më të lartë të rrezikut nga Covid-19

Evropë

5 destinacione europiane në nivelin më të lartë të rrezikut nga Covid-19

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 14:11
Ilustrim

Rreth tetëdhjetë vende në mbarë botën janë aktualisht në listën e kombeve me rrezik të lartë për shkak të Covid-it të hartuar nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, duke përfshirë pesë vende evropiane dhe një nga fuqitë më të mëdha të turizmit në botë, në listën e destinacioneve për rrezikun “shumë të lartë” të udhëtimit Covid-19.

CNN raporton renditjen më të fundit, ku në vend të parë është Franca, e cila para pandemisë ishte destinacioni kryesor botëror për ardhjet e turistëve ndërkombëtarë, sipas të dhënave të vitit 2019 nga Organizata Botërore e Turizmit të Kombeve të Bashkuara.

Franca dhe katër nga fqinjët e saj evropianë kaluan të hënën në Nivelin 4, që është kategoria me rrezik më të lartë të CDC. Dy vende të tjera, njëri në Lindjen e Mesme, tjetri në Afrikën Lindore u zhvendosën gjithashtu në Nivelin 4. Bëhet fjalë për; Andorran, Qipron, Francën, Jordanin, Liechtenstein, Portugalinë dhe Tanzaninë.
Destinacionet që bëjnë pjesë në kategorinë e Nivelit 4 të CDC-së kanë pasur më shumë se 500 raste për 100,000 banorë në 28 ditët e fundit.

Njerëzit duhet të shmangin udhëtimet në vendet e përcaktuara në “Nivelin 4”, rekomandon CDC. Kushdo që duhet të udhëtojë duhet së pari të vaksinohet plotësisht, këshillon agjencia, e cila ka rekomanduar shmangien e të gjitha udhëtimeve ndërkombëtare derisa të vaksinoheni plotësisht.

Të gjitha këto destinacione evropiane, plus Jordania në Lindjen e Mesme, ishin konsideruar më parë me rrezik “të lartë” në Nivelin 3. Më parë, Tanzania e preferuar e safarit ishte vlerësuar si “e panjohur” për mungesë informacioni të besueshëm.
Njoftimi i Nivelit 4 vjen pasi pandemia po zhvillohet dy fronte shqetësuese. Së pari, Evropa vazhdon të përballet me një rritje të Covid-19 që kërcënon ekonominë e përgjithshme dhe turizmin në veçanti.

Franca është goditur veçanërisht rëndë në këtë valë të fundit dhe po përgjigjet me masa gjithnjë e më të rrepta. Gjermania fqinje po forcon gjithashtu rregullat se kush mund të hyjë dhe shton kufizimet për qytetarët e saj të pavaksinuar. Disa tregje të Krishtlindjeve në Evropë janë ende duke planifikuar të funksionojnë, por të tjera, duke përfshirë tregun e famshëm të Mynihut, janë anuluar.

Së dyti, bota po shikon me ankth variantin më të ri të shqetësimit të koronavirusit, të quajtur Omicron.

I njoftuar për herë të parë nga autoritetet shëndetësore të Afrikës së Jugut në fund të nëntorit, varianti ka nxitur ndalime të ndryshme të udhëtimit për kombet në Afrikën jugore. CDC zhvendosi shumë vende të Afrikës së Jugut në Nivelin 4 më 27 nëntor për shkak të Omicron.

Shtetet e Bashkuara zbatuan rregulla më të rrepta të udhëtimit të hënën për shkak të shqetësimit për variantin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat