Rritet numri i të hospitalizuarve me COVID-19 në Francë

Evropë

Rritet numri i të hospitalizuarve me COVID-19 në Francë

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 19:00
Një infermiere në një spital të Francës

Të martën Franca regjistroi një rritje të shtrimeve në spital me COVID-19, pas rritjes së rasteve të reja të infeksioneve që nga mesi i nëntorit, rritje kjo që përkthehet në rritjen e numrit të pacientëve.

Ministria e Shëndetësisë në Francë raportoi se numri i pacientëve me COVID-19 në spitalet franceze u rrit nga 618 në 12,714.

Kjo është rritja e dytë më e lartë gjatë 24 orëve, pas rritjes në muajin prill, kur numri i pacientëve në spitale në Francë ishte mbi 30 mijë e 600.

Ditë më parë, ministri francez i Shëndetësisë, Olivier Veran, ka thënë se vala aktuale e pandemisë në Francë mund të ketë pikun në janar të vitit të ardhshëm.

Që nga fillimi i pandemisë, Franca ka konfirmuar mbi 119 mijë viktima nga koronavirusi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat