Vdekjet e emigrantëve në kamion/ Drejtuesi i bandës së trafikut burgoset në Belgjikë

Evropë

Vdekjet e emigrantëve në kamion/ Drejtuesi i bandës së trafikut burgoset në Belgjikë

Më: 19 janar 2022 Në ora: 14:17
Foto ilustrim

Një gjykatë belge ka dënuar një vietnamez me 15 vjet burgim pasi vendosi se ai ishte kreu i një bande që trafikonte emigrantë të gjetur të vdekur në një kamion në Britani të Madhe, raporton BBC.

Vo Van Hong u shpall fajtor për drejtimin e një operacioni të trafikimit të njerëzve ndërmjet kanaleve me bazë në Belgjikë.

Tridhjetë e nëntë vietnamezë, të moshës 15-44 vjeç, u gjetën të vdekur në një pronë industriale në Essex në vitin 2019.

Gjykata konstatoi se të paktën 15 prej tyre kishin kaluar përmes rrjetit të Vo.

Vo ishte një nga 23 personat në gjyq në Belgjikë. Vitin e kaluar, një gjykatë në Mbretërinë e Bashkuar dënoi katër persona për vrasje.

Tragjedia që u shfaq në qytetin Greys të Essex ekspozoi natyrën e bandave që shfrytëzonin emigrantët duke rrezikuar gjithçka për të arritur në MB.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat