Gjermania regjistron mbi 100,000 raste ditore me coronavirus, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

Evropë

Gjermania regjistron mbi 100,000 raste ditore me coronavirus, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

Më: 19 janar 2022 Në ora: 16:42
Foto ilustrim

Gjermania ka tejkaluar 100,000 raste ditore me coronavirus për herë të parë që nga fillimi i pandemisë, ndërsa varianti Omicron po godet popullsinë e vendit.

Sipas mediave të huaja, shifrat e së mërkurës nga Instituti Robert Koch (RKI), agjencia kombëtare e kontrollit të sëmundjeve, treguan se 112,323 raste ishin regjistruar në 24 orë.

Të premten, shifrat ditore kaluan shifrën 90,000 për herë të parë, dhe një javë më parë u zbuluan 80,430 raste të reja.

Incidenca shtatëditore e infeksioneve për 100,000 njerëz ishte 584.4 të mërkurën, krahasuar me 553.2 një ditë më parë dhe 407.5 një javë më parë.

Kreu i RKI, Lothar Wieler, foli kohët e fundit për një “fazë të re” të pandemisë ndërsa infeksionet rriten.

Aktualisht, relativisht pak njerëz të moshuar, të cilët janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj rasteve të rënda të Covid-19, janë të infektuar.

Ndërsa incidenca në mesin e moshave 5 deri në 14 vjeç tani është rreth dhjetë herë më e lartë se tek njerëzit e moshuar dhe është dyfishuar brenda një jave.

Vdekjet duket se janë në një prirje rënëse: në të gjithë Gjermaninë, 239 vdekje me ose nga Covid-19 u regjistruan në periudhën e fundit 24-orëshe, krahasuar me 384 një javë më parë.

Masa tashmë vendimtare e shtrimeve në spital tregoi se kishte 3.17 shtrime në spital për 100,000 njerëz gjatë javës së kaluar – larg niveleve të larta pandemike.

Ministri i Shëndetësisë, Karl Lauterbach, përsëriti besimin e tij të mërkurën se vaksinimi i detyrueshëm ishte mënyra për të frenuar infeksionet dhe për të mbrojtur kundër varianteve të ardhshme.

Ai shpresonte të kishte një mandat vaksinimi – shumë i diskutueshëm në Gjermani – në fuqi deri në prill ose maj, i tha ai transmetuesit RTL.

Vala aktuale Omicron ka të ngjarë të arrijë kulmin në mes të shkurtit, paralajmëroi ai.

Planet e mandatit të qeverisë për vaksinat morën një goditje të vogël të mërkurën kur kreu i një shoqate kombëtare të mjekëve tha se anëtarët e tij nuk do të vaksinonin pacientët kundër vullnetit të tyre.

RKI ka numëruar 8,186,850 infeksione me coronavirus në Gjermani që nga fillimi i pandemisë.

Shifra e vërtetë ka të ngjarë të jetë shumë më e lartë pasi shumë infeksione nuk janë zbuluar.

Numri i personave që janë shëruar nga Covid-19 në Gjermani tani është 7,098,400 dhe janë regjistruar 116,081 vdekje me ose nga Covid-19.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat