Polonia raporton shifra rekord infektimesh me COVID-19 për të dytën ditë radhazi

Evropë

Polonia raporton shifra rekord infektimesh me COVID-19 për të dytën ditë radhazi

Më: 23 janar 2022 Në ora: 08:06
Ilustrim

Polonia ka shënuar rekord infektimesh të reja për të dytën ditë radhazi, pasi brenda 24 orëve janë shtuar 40,876 raste të reja, njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë.

Kjo është shifra më e lartë që nga fillimi i pandemisë. Në të njëjtën periudhë, u raportuan 193 vdekje për shkak të Covid-19. Polonia ka rreth 38 milionë banorë.

Javën e kaluar, politikat e qeverisë polake për koronavirusin kanë çuar në një revoltë të hapur në organin e saj këshillues mjekësor.

Në protestën kundër rritjes së ndikimit të kundërshtarëve të vaksinimit, 13 nga 17 anëtarët u larguan nga Këshilli Mjekësor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat