Në një kohë të vështirë për Pallatin, mbretëresha Elizabeth përgatitet të festojë 70 vjet në fron

Evropë

Në një kohë të vështirë për Pallatin, mbretëresha Elizabeth përgatitet të festojë 70 vjet në fron

Më: 26 janar 2022 Në ora: 15:07
Mbretëresha Elizabeth

Mbretëresha Elizabeth do të mbushë shtatëdhjetë vjet në fronin britanik, Jubileun Platinum , më 6 shkurt 2022 . Megjithatë, kjo ngjarje e rëndësishme për familjen mbretërore si dhe për Mbretërinë e Bashkuar po përkon me një realitet të pakëndshëm.

Nga akuzat e nipit të djalit të nipit të Princit Andreë për racizëm në Shtetet e Bashkuara, deri te akuzat për racizëm brenda familjes mbretërore, familja e 95-vjeçares Elise, e cila u kurorëzua mbretëreshë më 6 shkurt 1952, u përball me tituj kaq të ashpër.

Respekti për mbretëreshën është aq i madh, saqë sa është gjallë, institucioni me një histori gati 1000 vjeçare duket i sigurt. Megjithatë, ajo që do të pasojë është e pasigurt.

“Monarkia dhe mbretëresha janë sinonim i shumicës së qytetarëve”, tha për Reuters Graham Smith, kreu i organizatës antimonarkike Republic, e cila ka intensifikuar fushatën e saj. “Pas mbretëreshës, gjithçka është e hapur për drejtimin që do të marrë opinioni publik”, vëren ai.

Sipas tij, edhe pse heqja e monarkisë kërkon vetëm votim në parlament për një projektligj, ka shumë gjasa që paraprakisht të mbahet një referendum.

Fati i monarkisë ka luhatur që kur paraardhësi i Elizabeth, Mbreti Norman I i Normandisë, pushtoi Anglinë, por Britania ishte një Republikë vetëm gjatë dekadës pas ekzekutimit të mbretit Charles I në 1649.

Gjatë mbretërimit të Elizabeth, komenti më i keq publik ishte në vitet 1990, kur martesat e tre fëmijëve të saj dështuan dhe sigurisht në 1997, kur Princesha Diana, gruaja e parë e trashëgimtarit të fronit, u vra në një aksident automobilistik.

Ndryshimi i opinionit publik?

Sondazhet tregojnë se një shumicë komode beson se monarkia duhet të mbetet në vend, me 83% në favor të Mbretëreshës Elizabeth, sipas një sondazhi të dhjetorit. Por ka shenja shqetësuese për gjakun blu.

Nëntorin e kaluar, Ishujt Barbados u bënë zyrtarisht Republikë, duke hequr Mbretëreshën Elizabeth nga posti i kreut të shtetit, Princi Charles është shumë më pak popullor dhe mbështetja për monarkinë duket se po bie në mesin e qytetarëve më të rinj, me sondazhet e opinionit që tregojnë se duan të marrin nën 30 vjeç. shpëtoj nga monarkia.

Për disa britanikë, skandalet që përfshijnë kryeministrin Boris Johnson dhe periudha e trazuar e presidencës së Donald Trump në SHBA e bëjnë zgjedhjen e një kreu të zgjedhur të shtetit më pak tërheqëse. Institucioni gjithashtu vazhdon të mbështesë fuqishëm pallatin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat