Zjarri në Athinë/ Ndryshon skenari, shkak i shpërthimit, bombola e gazit në apartamentin e 78-vjeçarit

Evropë

Zjarri në Athinë/ Ndryshon skenari, shkak i shpërthimit, bombola e gazit në apartamentin e 78-vjeçarit

Më: 27 janar 2022 Në ora: 11:12
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një ditë pas shpërthimit të fuqishëm në një pallat në qendër të Athinës, hetimet e fundit tregojnë se shkak i zjarrit nuk është rrjedhja e gazit siç u fol dje nga ekspertët, por shpërthimi i një bombole gazi.

Zjarri u shkaktua nga shpërthimi i bombolës së gazit në apartamentin e 78-vjeçarit, i cili u plagos ditën e djeshme, shkruajnë mediet qinje.

"Të dhënat e fundit përmbysin atë që dinim deri më tani për shpërthimin, sepse  pallati numër 3 në "Avenue Syggrou" ku ndodhi shpërthimi nuk ka sistem gazi. I pajisur me sistem gazi është pallati numër 7. Mesa duket, vala e fortë nga shpërthimi i pallatit 3 ka shkaktuar rrjedhjen e gazit në pallatin numër 7", citon protothema.gr.

Ekspertët vlerësojnë se shpërthimi në godinën numër 3 është shkaktuar nga një bombol gazi, e cila mund të jetë përdorur nga 78-vjeçari i plagosur që banonte në pallat.

Në dëshminë e tij, 78-vjeçari tha  se gjatë mbrëmjes kishte ndjerë një erë të fortë gazi në banesë, por nuk i kushtoi vëmendje.

 Siç tha ai në mënyrë karakteristike, ajo që nuk mban mend është nëse shpërthimi është shkaktuar nga shkëndija që është krijuar nga ndezja  e çelësit të dritës apo më vonë kur i moshuari ka ndezur cigare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat