Tërmet pranë Stambollit, banorët i frikësohen lëkundjes së madhe

Evropë

Tërmet pranë Stambollit, banorët i frikësohen lëkundjes së madhe

Më: 20 shkurt 2022 Në ora: 22:38
Foto ilustrim

Një tërmet me magnitudë 4.4 të shkallës Rihter ndodhi pak minuta më parë në deti Marmara në Turqi, përballë brigjeve të qytetit Tekirdag.

Për fat të mirë janë raportuar vetëm dëme të vogla materiale dhe jo në njerëz, megjithtë lëkundjet janë përjetuar me frikë nga banorët lokalë pasi thyerja ka ndodhur një zonë të rrezikshme siç është ajo e Marmarasë.

Sizmiologët turq presin një tërmet të fuqishëm gjatë muajve apo viteve në vijim në Marmara.

Madje autoritetet prej vitesh mbledhin një taksë për përforcimin e banesave në pritje të këtij tërmeti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat