Publikohet videoja/ Të përlotur ushtarët rusë kthehen kundër Putinit, e akuzojnë se po i hedh shokët e tyre në varreza masive

Evropë

Publikohet videoja/ Të përlotur ushtarët rusë kthehen kundër Putinit, e akuzojnë se po i hedh shokët e tyre në varreza masive

Nga: M.L. Më: 20 mars 2022 Në ora: 20:00
Ata u panë duke qarë teksa treguan në konferencën për shtyp ngjarjet e konfliktit

Trupat ruse që janë kapur nga forcat ukrainase i kanë kërkuar popullit të tyre që të ngrihet kundër presidentit Vladmir Putin, teksa i thonë botës se shokët e tyre po hidhen në varre masive, raporton  Dailymail transmeton "Bota sot".

Një grup ushtarësh rusë folën kundër qeverisë së tyre gjatë një konference për shtyp me agjencinë e lajmeve Interfax-Ukraine, duke u thënë bashkëqytetarëve të mos i 'shikojnë si “zombi” (përbindësha).

Alexei Zheleznyak, Mustafaev Mugsad, Igor Rudenko, Alexander Fomenko dhe të tjerë gati sa nuk qanë ndërsa folën në konferencën për shtyp për kundërshtimin e tyre ndaj pushtimit rus, sipas The Mirror.

Zheleznyak, një ushtar i brigadës së 34-të i pushkëve të motorizuara i vendosur në Republikën Karachay-Cherkess të Rusisë, tha në konferencë se kishte paralajmëruar Putinin se kurrë nuk do të ishte në gjendje të dërgonte trupa të mjaftueshme në Ukrainë për të marrë kontrollin.

Ai shtoi se Putini "është një gënjeshtar dhe një mashtrues i të gjithë popullit tonë".

“Putini, pa shpallur luftë, po bombardon banorët, spitalet, qytetet e Ukrainës”, tha ai, sipas përkthimeve të konferencës.

“Njerëz të Rusisë, mos i shikoni zombitë. Populli ukrainas është një popull trim. Ata do ta ndalin këtë pajisje (ruse) edhe pa armë. Ata janë të bashkuar.

“Sado që Putini të dërgojë trupat e tij atje, ai nuk do ta pushtojë këtë territor... Komandanti ynë i përgjithshëm është gënjeshtar dhe mashtrues i gjithë popullit tonë.

Ai na mashtroi jo vetëm neve, por gjithë Rusinë. Ai thjesht na bëri fashistë.'

Z. Mugsad, i brigadës së 34-të të veçantë të pushkëve me motor të Federatës Ruse, u bëri thirrje gjithashtu qytetarëve rusë që të injorojnë propagandën shtetërore në vendin e tyre.

"Njerëzit do ta kujtojnë agresionin tonë për shekuj," tha ai.

Image
Grupi i ushtarëve rusë foli kundër qeverisë së tyre gjatë një konference për shtyp me agjencinë e lajmeve Interfax-Ukraine

"Njerëz, ushtarakë të Rusisë, më në fund hiqni syzet ngjyrë rozë dhe shikoni se çfarë po ndodh në Ukrainë."

Ai gjithashtu kërkoi falje se "trupat e Federatës Ruse sollën pikëllim dhe shkatërrim, duke shkatërruar brenda një dite jetën paqësore të popullit ukrainas".

Z. Rudenko, sinjalizues i brigadës së veçantë të mbrojtjes bregdetare 126 të Federatës Ruse, tha se trupat ruse kishin humbur tashmë dhe se ushtria ukrainase do t'i 'shkatërronte' ato.

Ai pohoi se 15,000 ushtarë kanë vdekur tashmë në konfliktin, i cili filloi gati një muaj më parë.

Vlerësimet zyrtare, megjithatë, e vendosin shifrën e viktimave shumë më të ulët.

"Nëse ju (ushtria ruse) keni nderin që ju mbetet, mos i përsëritni gabimet e mia," tha ai.

“Hiqni trupat, sepse Putini nuk ka nevojë për ne. As kufomat nuk i merr. Ata janë hedhur në varreza masive. Është e vështirë të gjenden.'

Komandanti i departamentit të automobilave të brigadës së veçantë të mbrojtjes bregdetare 126, z. Fomenko, u bëri thirrje bashkëqytetarëve të tij të protestojnë kundër konfliktit të vazhdueshëm.

“Mos kini frikë nga qeveria jonë”, tha ai. 'Ata nuk do të shkelin turmën. Po, do të ndalojnë 10,000-20,000 njerëz, por ju jeni më shumë.

“Mund të dilni dhe të ndaloni këtë kaos. Njerëzit paqësorë vuajnë këtu, sidomos fëmijët.

Rusia nuk i është përgjigjur ende konferencës për shtyp, e cila vijon nga videot e ushtarëve të kapur që shprehin keqardhjen e tyre për pushtimin.

Kushtet në të cilat ishin ushtarët kur u paraqitën në konferencë nuk janë të qarta dhe nuk është e sigurt nëse ata u detyruan të flisnin kundër Kremlinit.

Në Rusi vetë, një tubim përkrahës u mbajt në Moskë të premten, ku fotografët kapën dhjetëra mijëra rusë duke kënduar himnin kombëtar ndërsa Putin qëndronte në skenë.

Në fjalimin e tij, ai i tha turmës: 'Sevastopol [kryeqyteti i Krimesë] bëri gjënë e duhur kur vendosën një pengesë ndaj “neonazistëve” dhe radikalëve, gjë që po ndodh tashmë në territore të tjera.

“Populli i Donbasit gjithashtu nuk u pajtua me këtë dhe ata organizuan menjëherë operacione ushtarake kundër [nazistëve]. Ata u rrethuan dhe u granatuan me armë, ukrainasit dërguan sulme ajrore kundër tyre.

“Ky quhet gjenocid. Është për të shpëtuar njerëzit nga kjo vuajtje dhe gjenocid që ne nisëm operacionin tonë ushtarak.

“Nuk ka dashuri më të madhe se sa të japësh shpirtin për miqtë.

“Konfirmimi më i mirë i kësaj është se si djemtë tanë po luftojnë gjatë këtij operacioni, krah për krah, duke ndihmuar njëri-tjetrin.

“Kur është e nevojshme mbulojnë njëri-tjetrin sikur të ishte vëllai i tyre nga plumbat. Ne nuk kemi pasur një unitet të tillë për një kohë të gjatë”, tha ai.

“Ndodhi që fillimi i operacionit special përkoi, fare rastësisht, me ditëlindjen e një prej udhëheqësve tanë të shquar ushtarakë, të shenjtit Fjodor Ushakov, i cili gjatë gjithë karrierës së tij të shkëlqyer ushtarake nuk humbi kurrë asnjë betejë.

"Ai një herë tha: "Këto stuhi do të shkojnë për lavdinë e Rusisë". Kështu ishte atëherë. Kështu është edhe sot. Dhe kështu do të jetë gjithmonë'.

Veprimtaria përfshinte këngë patriotike, duke përfshirë një performancë të "Made in the U.S.S.R.", me vargjet hapëse "Ukrainë dhe Krime, Bjellorusi dhe Moldavi, është i gjithë vendi im".

Policia e Moskës tha se 200,000 njerëz kishin marrë pjesë në ngjarje - megjithëse kapaciteti i stadiumit është vetëm 81,000.

Ai vjen pasi forcat e policisë janë parë duke shtypur protestat kundër luftës dhe kanë arrestuar mijëra njerëz dhe tani po kontrollojnë telefonat celularë për mesazhe dhe përmbajtje anti-ruse.

Pushtimi i Rusisë tani po kalon javën e tretë me humbje të mëdha për Moskën, duke bërë që SHBA-të paralajmërojnë se Putini do të përdorë gjithnjë e më shumë kërcënimet bërthamore në mënyrë që të mbajë Perëndimin jashtë konfliktit, sepse ai nuk do të jetë më në gjendje të mbështetet në forcën e forcat e tij konvencionale – të cilat do të dobësohen në luftime.

Gjeneral-lejtnant Scott Berrier, drejtor i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes të Pentagonit, i tha Kongresit në fillim të kësaj jave: "Ndërsa kjo luftë dhe pasojat e saj dobësojnë ngadalë forcën konvencionale ruse, Rusia ka të ngjarë të mbështetet gjithnjë e më shumë në parandalimin e saj bërthamor për të sinjalizuar Perëndimin dhe për të projektuar fuqinë e saj. audienca e brendshme dhe e jashtme.'

Sot, autoritetet në qytetin port ukrainas të Mariupolit thonë se ushtria ruse ka bombarduar një shkollë arti ku ishin strehuar rreth 400 persona.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat