Instituti i Masmedias ka dokumentuar 148 krime kundër gazetarëve dhe mediave që nga fillimi i pushtimit rus

Evropë

Instituti i Masmedias ka dokumentuar 148 krime kundër gazetarëve dhe mediave që nga fillimi i pushtimit rus

Nga: M.H. Më: 27 mars 2022 Në ora: 01:04
Gazetarët në Ukrainë

Lufta në Ukrainë po vazhdon të bëhet çdo ditë edhe më e ashpër.

Nga kjo luftë shumë civilë dhe gazetarë kanë mbetur të vdekur, shkruan “The Guardian”, përcjell “Bota sot”.

Së fundmi, Instituti i Masmedias në Ukrainë ka dokumentuar 148 krime kundër gazetarëve dhe mediave që nga fillimi i pushtimit rus:

5 gazetarë të vrarë

6 të kapur ose të rrëmbyer

7 të plagosur

19 krime kibernetike

10 granatime të kullave të transmetimit televiziv

5 granatime ndaj gazetarëve

11 kërcënime

6 mbyllje të transmetimit ukrainas

4 bllokime të aksesit në internet në media

4 konfiskime dhe sulme ndaj mediave

1 zhdukje e nje gazetari

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat