“Gratë janë përdhunuar në sy të fëmijëve”/ Letra prekëse e gazetës britanike për popullin rus: Udhëhiqeni nga një diktator psikopat

Evropë

“Gratë janë përdhunuar në sy të fëmijëve”/ Letra prekëse e gazetës britanike për popullin rus: Udhëhiqeni nga një diktator psikopat

Nga: M.L. Më: 5 prill 2022 Në ora: 11:46
Një burrë qan ndërsa shikon trupin e nënës së tij që u vra nga bombardimet ruse në Kharkiv (Imazhi: REUTERS), vizita e presidentit Zelensky dje në bucha dhe ballina e sotme e gazetës Mirror

Popullit rus nuk po i thuhet për mijëra vdekje, bombardime pa dallim, shkatërrim qytetesh, masakra të civilëve dhe përdhunime masive të grave dhe vajzave në vendin e tyre fqinj, Ukrainë.

Sot gazeta britanike Mirror zgjodhi që të ndihmojë dhe t'i tregojnë popullit rus për tmerret e luftës që po ndodhin në Ukrainë në emër të tyre, transmeton “Bota sot”.

Ndërsa konflikti shkatërrues po kryeson titujt e mediave në mbarë botën, popullit rus nuk po i thuhet për mijëra vdekje, bombardime pa dallim, shkatërrim të qyteteve, masakra të civilëve dhe përdhunim të gjerë të grave dhe vajzave në vendin e tyre fqinj - dhe çdo bisedë e tillë është tani një vepër penale që çon në 15 vjet burg.

Mediat e ndershme janë mbyllur dhe protestat kundër luftës janë shtypur me shpejtësi dhe ashpërsi.

Pra, populli rus nga Moska në perëndim në Yakutsk në lindje, nga Kryeengjëlli në Rrethin Arktik në veriun e largët deri në Irkutsk në jug pranë kufirit mongol nuk e kanë idenë se çfarë po ndodh realisht në Ukrainë.

Që kur rusët pushtuan Ukrainën më 24 shkurt, shumë lexues të Mirror kanë pyetur se çfarë mund të bëjnë për të ndihmuar, shkruan gazeta.

Dhe ndërsa shumë kanë dhuruar me dashamirësi për Komitetin e Emergjencave të Fatkeqësive “Apeli i Ukrainës” dhe janë ofruar për të marrë refugjatë ukrainas të dëshpëruar në shtëpitë e tyre, kjo ende nuk konsiderohet e mjaftueshme.

“Kështu që sot ne po shtypim një letër të shkruar në rusisht të cilën mund t'ua dërgoni rusëve të zakonshëm për t'i informuar ata me të vërtetën dhe shpresojmë të fillojmë të luftojmë gënjeshtrat e Presidentit Vladimir Putin”, shkruan Mirror-i britanik, përcjell "Bota sot".

Letra thotë: «Ne e dimë që jeni njerëz të mirë që dëshironi të jetoni në paqe dhe të shikoni fëmijët tuaj të rriten për të qenë të lumtur, të shëndetshëm dhe të kujdesshëm për të tjerët.

Por ne gjithashtu e dimë se nuk ka shtyp të lirë në Rusi dhe udhëheqësit tuaj po ju mashtrojnë me një dietë të përditshme gënjeshtrash për luftën në Ukrainë. Presidenti juaj nuk po thotë të vërtetën.”

Populli rus nuk është as i vetëdijshëm për humbjet e rënda që kanë pësuar forcat e tyre - djemtë, vëllezërit, baballarët dhe xhaxhallarët e tyre në këtë konflikt të mbrapshtë.

Gazeta Mirror iu bën thirrje lexuesve që ta presin letrën e saj në Rusisht, ta vendosin në një zarf dhe ta adresojnë.

Adresat ruse mund të gjenden në një gjenerues adresash të rastësishme në: www.bestrandoms.com/random-address-in-ru

Nëse nuk keni internet, mbase provoni në bibliotekën tuaj lokale ose kërkoni ndihmën e një shoku.

Dërgimi i një letre në Rusi kushton nga 1,85 funte - dhe mund të fillojë të ndryshojë zemrat dhe mendjet mes rusëve të zakonshëm që nuk kanë bërë asnjë gabim, por thjesht udhëhiqen nga një diktator psikopat.

Letra e plotë:

Të dashur miqtë tanë rusë

Ne po ju shkruajmë sepse duam që ju të dini të vërtetën për luftën në Ukrainë.

Britania është një mike e popullit rus. Ne luajmë kundër ekipeve tuaja të futbollit dhe pimë vodka ruse. Ne e dimë se jeni njerëz të mirë që dëshironi të jetoni në paqe dhe të shikoni fëmijët tuaj të rriten për të qenë të lumtur, të shëndetshëm dhe të kujdesen për të tjerët.

Por ne gjithashtu e dimë se nuk ka shtyp të lirë në Rusi dhe udhëheqësit tuaj po ju mashtrojnë me një dietë të përditshme gënjeshtrash për luftën në Ukrainë.

Kështu që ju mund të mos dini se mijëra njerëz të pafajshëm, duke përfshirë gra dhe fëmijë, po masakrohen. Ose që forcat ruse janë tërhequr nga Kievi, duke lënë prova nga ekzekutimi i shumë civilëve, disa të qëlluar pas shpine ndërsa kishin lidhur duar dhe këmbë. Gjithashtu na vjen shumë keq t'ju themi se gratë janë përdhunuar, ndonjëherë në sy të fëmijëve të tyre.

Ne e dimë se djemtë, vëllezërit dhe të dashurit tuaj po rekrutohen kundër vullnetit të tyre për të luftuar në Ukrainë. Mjerisht jeta e shumë prej të rinjve tuaj ka humbur tashmë dhe ndjejmë dhimbje për të gjithë ata që janë në zi për këtë luftë të tmerrshme. Ju lutemi na besoni kur ju themi se kjo është një luftë e paligjshme nga Vladimir Putin që është dënuar nga 141 vende në mbarë botën.

Presidenti juaj nuk po thotë të vërtetën kur thotë se Ukraina është një kërcënim për Rusinë dhe kur e quan naziste. Nëse nuk mund ose nuk do ta besoni atë që ne shkruajmë ju lutem, të paktën, bëni vetes pyetjet që duhet të fshihen në shpirtin tuaj. Pse Presidenti juaj e ka heshtur shtypin e lirë? Pse të rinjtë tuaj po dërgohen drejt vdekjes? Kush përfiton nga kjo luftë?

Ashtu si ne, ne jemi të sigurt që ju nuk dëshironi të shihni më shumë njerëz të vdesin, më shumë fëmijë të rriten jetimë, më shumë familje të copëtuara.

Ne ju bëjmë thirrje që të jeni në anën e miqësisë midis kombeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat