Le Pen propozon lidhje më të ngushta NATO-Rusi pas luftës në Ukrainë

Evropë

Le Pen propozon lidhje më të ngushta NATO-Rusi pas luftës në Ukrainë

Më: 14 prill 2022 Në ora: 12:11
Le Pen

Kandidatja presidenciale e ekstremit të djathtë francez, Marine Le Pen, ka thënë se sapo të përfundojë lufta Rusi-Ukrainë, ajo do të propozojë lidhje më të ngushta midis NATO-s dhe Rusisë dhe do të tërheqë Francën nga komanda ushtarake e aleancës së udhëhequr nga SHBA.

”Sapo lufta ruso-ukrainase të përfundojë dhe të zgjidhet me një traktat paqeje, unë do të bëj thirrje për zbatimin e një afrimi strategjik midis NATO-s dhe Rusisë”, tha ajo në një konferencë për shtyp shkruan The Guardian.

Le Pen, e cila është votuar me 45% ndaj 55% të Emmanuel Macron për votimin e balotazhit presidencial më 24 prill, thirri konferencën për shtyp mbi politikën e jashtme në përpjekje për të larguar vëmendjen nga marrëdhënia e saj e mëparshme e ngushtë me Vladimir Putinin, e cila ka çuar në pretendime nga Macron se ajo ishte “e vetëkënaqur” dhe “e varur financiarisht” nga Kremlini.

Le Pen tha se çdo bisedë për tradhtinë e saj të interesave franceze ose për borxhin ndaj Putinit ishte “e pasaktë dhe veçanërisht e padrejtë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat