Rreth 200 mijë banorë të Moskës rrezikojnë të mbesin të papunë pas largimit të kompanive të huaja

Evropë

Rreth 200 mijë banorë të Moskës rrezikojnë të mbesin të papunë pas largimit të kompanive të huaja

Nga: V.N Më: 18 prill 2022 Në ora: 14:48
foto ilustrim

Rreth 200,000 njerëz janë në rrezik të humbasin punën e tyre në kryeqytetin rus pasi kompanitë e huaja largohen nga vendi, tha kryebashkiaku i Moskës Sergey Sobyanin në një postim në blog të hënën.

Autoritetet do të vazhdojnë të zbatojnë planet për të mbështetur punëtorët në rrezik për të qenë të papunë, duke lënë mënjanë 3.36 miliardë rubla (41 milionë dollarë) për këto plane, tha Sobyanin.

“Ne vazhdojmë të zbatojmë planin për përmirësimin e qëndrueshmërisë së ekonomisë së kryeqytetit. Siç ishte planifikuar, javën e kaluar ne miratuam programin për të mbështetur punonjësit në rrezik të largimit nga puna. Duke marrë parasysh subvencionet nga buxheti federal, 3.36 miliardë rubla do të ndahen për zbatimin e tij. Para së gjithash, programi u drejtohet punonjësve të kompanive të huaja që kanë pezulluar përkohësisht aktivitetet e tyre ose kanë vendosur të largohen nga Rusia. Sipas vlerësimeve tona, rreth 200,000 njerëz janë në rrezik të humbasin punën e tyre”, shkroi Sobyanin.

Plani i ndihmës për punësim përfshin trajnimin e personelit, punësimin në punë të përkohshme dhe publike dhe stimuj për organizatat dhe firmat që punësojnë këta punëtorë, shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat