Tërmeti në Bosnje/ Fqinji rrëfen i shokuar si e gjetën 27-vjeçaren e vdekur

Evropë

Tërmeti në Bosnje/ Fqinji rrëfen i shokuar si e gjetën 27-vjeçaren e vdekur

Më: 23 prill 2022 Në ora: 13:00
Ilustrim

Tërmeti me magnitudë 5.7 ballë la një viktimë dhe të paktë n3 të plagosur në Bosnje-Hercegovinë.

Fqinji i familjes Sefo, vajza e së cilës humbi jetën pasi një masiv shkëmbor u shkëput nga kodra dhe ra mbi shtëpinë e tyre, ka rrëfyer për mediat lokale se si e gjatën 27-vjeçaren. Ai tregon se ka mbetur i shokuar, ndërsa thotë se nëna e vajzës kërkoi ndihmë.

“Tragjedi. Shtëpia e tyre është me ndërtim të mirë, por një gur që u shkëput nga një kodër aty pranë ram bi banesë. Nëna e saj thërriti djalin tim, “na ndihmo, guri është në korridorin tonë”.

Elmira doli nga dhoma në korridor në momentin kur guri duhet të ketë rënë. Me djalin mezi e ngritëm gurin . Mbi shtëpitë e lagjes kanë rënë gjithsej pesë gurë më të mëdhenj. Unë kam një garazh sipër shtëpisë dhe guri çau murin e garazhit. Po të mos ishte garazhi, do të kishte hyrë në dhomën e ndenjes. Tek një fqinj tjetër, ai goditi cepin e çatisë.”- ka thënë Cerkez për “Avaz”.

Tërmeti ishte me epiqendër pranë qytetit të Mostarit, ndërsa lëkundjet u ndjenë dhe në vendin tonë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat