Rusia nga nesër do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

Evropë

Rusia nga nesër do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

Më: 13 maj 2022 Në ora: 19:18
Foto ilustrim

Rusia do të ndalojë furnizimin me energji elektrike në Finlandë që nga mëngjesi i së shtunës, sipas furnizuesit RAO Nordic.

Filiali i ndërmarrjes shtetërore ruse të energjisë Inter RAO tha se ishte "e detyruar të pezullonte importin e energjisë elektrike" nga 14 maji, raporton Sky News, përcjell "Bota sot".

Deklarata shtoi se RAO Nordic "nuk është në gjendje të bëjë pagesa për energjinë elektrike të importuar nga Rusia".

Megjithatë, kompania finlandeze e rrjetit tha se nuk ka "asnjë kërcënim" për sigurimin e energjisë në Finlandë. Energjia nga Rusia përbën rreth 10% të konsumit total të energjisë në Finlandë.

"Nuk ka asnjë kërcënim për përshtatshmërinë e energjisë elektrike në Finlandë," tha rrjeti.

Masa vjen një ditë pasi Finlanda konfirmoi se do të bëjë një përpjekje për t'u bashkuar me NATO-n - një vendim që është kundërshtuar nga shteti anëtar Turqia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat