Asnjë vendim nuk do të merret pa ju, i thotë presidenti polak Ukrainës

Evropë

Asnjë vendim nuk do të merret pa ju, i thotë presidenti polak Ukrainës

Nga: H.O. Më: 23 maj 2022 Në ora: 06:35
Andrzej Duda (majtas) dhe Volodymyr Zelensky thanë se Polonia dhe Ukraina ishin kombe vëllazërore

Presidenti polak ka dhënë një mesazh mbështetjeje të fortë për Ukrainën gjatë fjalimit të parë personalisht të një lideri të huaj në parlamentin në Kiev që nga fillimi i pushtimit rus.

Gjatë fjalimit të tij të dielën, Andrzej Duda falënderoi Ukrainën për mbrojtjen e Evropës kundër asaj që ai e quajti "imperializmi rus".

“Bota e lirë”, tha ai, “ka fytyrën e Ukrainës”. Duda tha se thirrjet e fundit për Kievin për të negociuar me Presidentin Putin, madje edhe për t'u dorëzuar ndaj disa prej kërkesave të tij, ishin shqetësuese. Asnjë vendim për të ardhmen tuaj nuk do të merret pa ju, tha ai.

Polonia ka qenë një nga mbështetësit më të vendosur të Ukrainës, duke pranuar miliona refugjatë që ikën nga luftimet dhe duke dërguar tanke dhe raketahedhës në ushtrinë ukrainase.

Duda, i cili mori duartrokitje të vazhdueshme pas fjalimit të tij, tha se Polonia do të bënte gjithçka që mundej për të ndihmuar Ukrainën të bashkohet me Bashkimin Evropian.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat