Bosi i Naftogazit-it ukrainas flet nga Davosi: Jemi në një Luftë të Tretë Botërore hibride

Evropë

Bosi i Naftogazit-it ukrainas flet nga Davosi: Jemi në një Luftë të Tretë Botërore hibride

Nga: M.L. Më: 26 maj 2022 Në ora: 08:46
Yuriy Vitrenko

Ai është një nga menaxherët më të rëndësishëm të Ukrainës: Yuriy Vitrenko, kreu i gjigantit ukrainas të naftës dhe gazit Naftogaz. Në një intervistë për Blick, ai tregon se si po ecin punonjësit e tij dhe pse gazi rus ende rrjedh nëpër Ukrainë, përcjell "Bota sot".

Yuriy Vitrenko mori pjesë në tryezën e bisedimeve me Vladimir Putinin. Në vitin 2019, kreu i Naftogaz, në emër të kompanisë ukrainase të naftës dhe gazit, negocioi një marrëveshje prej pesë miliardë dollarësh me presidentin rus për tranzitin e gazit rus në Evropë. Naftogaz është kompania më e madhe shtetërore në Ukrainë dhe prodhuesi i dytë më i madh i gazit në Evropë.

Blick u takua me Vitrenkon për një intervistë në WEF. Udhëtimi për në Davos ishte më i vështirë për të se pothuajse çdo pjesëmarrës tjetër. Fillimisht në kufirin ukrainas nën kërcënimin e raketave, pastaj me makinë në Krakiw, prej andej me avion në Zvicër dhe në fund transferimi në Davos. Fakti që Vitrenko, si një burrë në moshë ushtarake, aktualisht lejohet të largohet nga Ukraina është për shkak se ai është kreu i një kompanie të rëndësishme sistematike.


Zoti Vitrenko, ju jeni shefi i mbi 52,000 punonjësve. Si është të drejtosh një biznes në mes të një lufte?

Yuriy Vitrenko: Është me të vërtetë një detyrë e vështirë e paimagjinueshme. 21 nga punonjësit e mi janë vrarë në punë deri më tani. Por kur donim të mbyllnim përkohësisht fabrikat për arsye sigurie, punonjësit u kundërpërgjigjën. Ata duan ta vazhdojnë punën. Në një termocentral të kombinuar, për shembull, dy punonjës vdiqën - pjesa tjetër u mbyll në termocentral dhe vazhdoi punën e tyre. Ata na thanë: Ne ua ofrojmë këtë ngrohtësi familjeve tona. Nëse mbyllim, të gjithë do të ngrijnë. Ne prodhojmë edhe naftë. Kjo lëndë djegëse përdoret, ndër të tjera, edhe për cisternat që mbrojnë fëmijët tanë.

Si reaguat ndaj rezistencës së punëtorëve?

Ne organizuam armë antiplumb dhe helmeta për ta. Dhe na u desh të transferoheshim në zyra jashtë Kievit, për shembull, në mënyrë që punonjësit të mos duhej të vraponin në bunker çdo disa orë për shkak të një alarmi rakete. Është një makth logjistik. Por unë u jam shumë mirënjohës punonjësve të mi për sjelljen e tyre të guximshme dhe heroike.

Tani jeni në Davos për disa ditë. Cilat janë synimet tuaja në WEF?

Për ne, ka të bëjë me gjëra praktike: Ne po bëjmë bisedime mjaft të suksesshme me kompani të mëdha ndërkombëtare për furnizimin me gaz dhe naftë në Ukrainë. Unë gjithashtu diskutoj sanksionet në lidhje me naftën dhe gazin rus me CEO dhe politikanët evropianë.

Dëshironi një embargo të plotë të naftës dhe gazit?

Kjo është paksa e thjeshtuar. Po, mendoj se duhet të ketë një embargo - por me përjashtime për vendet që realisht nuk kanë alternativë ndaj gazit dhe naftës ruse. Sugjerimi im: nëse një vend thotë se varet vërtet prej tij, ai mund të vazhdojë të furnizojë gazin ose naftën ruse, por do të duhet të paguajë një taksë të veçantë për të. Pra, importi do të ishte ende i mundur, por nuk do të ishte ekonomikisht i favorshëm për Rusinë. Sepse për momentin nafta ruse është shumë e lirë. Një sugjerim tjetër: një pjesë e parave të paguara për naftën ose gazin rus mund të depozitohen në një llogari të bllokuar. Rusia do të kishte akses në këtë vetëm kur të përfundonte lufta. Kjo është gjë e mençur sepse do ta motivonte Putinin që ta përfundonte luftën më shpejt.

Atëherë pse të mos e bëni?

Sepse njerëzit në Evropë janë të mendimit se Rusia mund të ndalojë plotësisht furnizimin me gaz. Por ata thjesht nuk mund të ndalojnë prodhimin e gazit. Sepse çfarë ndodh me gazin atëherë? Mund ta digjni vetëm. Nëse rusët i shohin këto zjarre të mëdha - duke kuptuar se vendi i tyre po djeg gaz në vend që ta shesë atë - ata do të mendonin se Putini është një i çmendur. Sepse Rusisë i duhen këto para për të paguar pagat dhe pensionet ose për të ndërtuar rrugë. Kjo është arsyeja pse ia vlen të përpiqeni ta merrni atë rrezik.

A ka ndikim lufta në këtë tranzit?

Rusia mori një vendim të ndërgjegjshëm për të mos synuar linjat e tranzitit. Ne vazhdojmë të transportojmë gazin dhe naftën ruse.

Ju po ndihmoni në mënyrë efektive Rusinë për të financuar luftën kundër vendit tuaj. Pse nuk i bllokoni dërgesat tranzit?

Kjo është një dilemë morale që duhet t'ua shpjegoj edhe vetë punonjësve të mi. Pse nuk i hedhim në erë tubacionet e tranzitit rus? Epo, është e komplikuar. Gjermania dhe vendet e tjera na kërkojnë që të mos ndalojmë tranzitin. Kohezioni evropian është i rëndësishëm, ne duhet të vendosim për të së bashku. Nëse ndalojmë tranzitin, rusët do të fillojnë të bombardojnë infrastrukturën tonë të gazit dhe naftës. Me rrezikun që e gjithë Ukraina të mbetet pa gaz.

Sa shpejt mund të zëvendësojë Evropa gazin dhe naftën ruse?

Kjo varet nga mënyra se si e bën atë. Nëse nuk je i gatshëm të ndryshosh diçka, nuk do ia dalësh kurrë. Por Zvicra apo Gjermania, si vende të pasura, mund të largohen shumë shpejt nga nafta dhe gazi rus. Çdo shkallë që ngrohim më pak do të thotë dhjetë miliardë metra kub më pak gaz rus. Do të ishte gjithashtu një opsion për të kaluar në më shumë biogaz ose energji të tjera të rinovueshme. Dhe më në fund duhet të filloni ndërtimin e terminaleve për gaz të lëngshëm. Është pikërisht kjo mungesë logjistike që po shkakton një pengesë në Evropë.

Ndonjëherë të krijohet përshtypja se pjesëmarrësit në WEF ngadalë po e marrin mjaft nga tema e Ukrainës, vetëm duke folur për luftën për katër ditë, a ju bezdis kjo?

Unë nuk e përjetoj kështu. Sa herë që njerëzit dëgjojnë se jam nga Ukraina, marr vëmendjen e tyre të plotë. Kjo ka të bëjë edhe me faktin se kjo luftë nuk është vetëm një luftë e Ukrainës. Ajo prek të gjithë botën. Çmimet e çmendura të energjisë, një krizë ushqimore, inflacion, një recesion i afërt. Kjo luftë në fakt po ndryshon rendin botëror, ne në fakt jemi në një luftë hibride të tretë botërore. Kjo është arsyeja pse të gjithë janë kaq të interesuar për këtë temë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat