​Tregu i komunikimeve elektronike në Bullgari arrin 2.8 miliardë BGN në vitin 2020

Evropë

​Tregu i komunikimeve elektronike në Bullgari arrin 2.8 miliardë BGN në vitin 2020

Më: 27 maj 2022 Në ora: 18:16
Ilustrim

Në vitin 2020, vëllimi i përgjithshëm i tregut të komunikimeve elektronike në Bullgari arriti në 2,861 miliardë BGN (Lev bullgar) (afërsisht 1,46 miliardë euro*), pasi kursi i këmbimit është 1 BGN = 0,51 Euro, dhe për të tretin vit radhazi vazhdon trendin rritës, me një rritje prej 6,7% krahasuar me vitin 2019, tha Borislav Gutsanov, kryetar i Komisionit të Transportit dhe Lidhjeve në Parlament, gjatë seancës të së enjtes, duke cituar të dhëna nga një raport i Komisionit Rregullativ të Komunikimeve për vitin 2020.

Takimi u mbajt me rastin e Ditës Botërore të Telekomunikacionit dhe Shoqërisë së Informacionit dhe u fokusua në mundësitë dhe sfidat e industrisë bullgare të teknologjisë. Pika kryesore e këtij viti janë teknologjitë dixhitale për të moshuarit dhe të moshuarit e shëndetshëm.

Deri më 31 dhjetor 2020, gjithsej 1,126 ndërmarrje ishin regjistruar për të ofruar komunikime elektronike publike, dhe 861 prej tyre e kryenin këtë aktivitet. Pjesa e vëllimit të përgjithshëm të komunikimeve elektronike publike në PBB-në e Bullgarisë në vitin 2020 është 2.4%.

Andreana Atanasova, Kryetare e Bordit Drejtues të Aleancës së Industrisë së Teknologjisë, vuri në dukje kontributin e anëtarëve të aleancës për vitin 2021, duke thënë se të ardhurat totale nga aktivitetet kryesore të anëtarëve i kalojnë 3 miliardë BGN (1.54 miliardë euro) dhe investimet në zhvillimin e rrjetit dhe shërbimeve janë mbi 600 milionë BGN (307 milion Euro). Atanasova shtoi se kontributet në buxhetin e shtetit në formën e taksës së korporatave janë në masën 80 milionë BGN (41 milion euro) dhe se Aleanca ka të punësuar mbi 10,000 njerëz.

* kursi i këmbimit të monedhës bullgare është fiksuar në euro në 1 BGN = 0,51 Euro

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat