Ambasadorja e SHBA-së në Mal të Zi: Mbështesim Ballkanin e Hapur – pa fusnota dhe në përputhje me parimet e BE-së

Evropë

Ambasadorja e SHBA-së në Mal të Zi: Mbështesim Ballkanin e Hapur – pa fusnota dhe në përputhje me parimet e BE-së

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 14:45
Judy Rising Reinke

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) mbështesin Ballkanin e Hapur me kusht që të gjitha vendet e rajonit të përfaqësohen në mënyrë të barabartë dhe se ajo të jetë plotësisht e harmonizuar me parimet e Bashkimit Evropian (BE), tha ambasadorja amerikane në Mali i Zi, Judy Rising Reinke.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës (në gjuhën serbe), e pyetur nëse mbështetja amerikane për atë iniciativë është e pakushtëzuar apo ka kushte, ajo u përgjigj se ka një grup të thjeshtë kushtesh.

“Dhe kjo është se Ballkani i Hapur duhet të jetë plotësisht dhe njëlloj i hapur për të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor”, tha Reinke.

“Ekziston një grup i thjeshtë kushtesh, dhe ai është që “Ballkani i Hapur” të jetë plotësisht dhe njëlloj i hapur për të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor. Pa fusnota, pa kushte të veçanta. Pra, përderisa ajo është e hapur për të gjithë dhe për sa kohë që të gjitha parimet brenda Ballkanit të Hapur janë plotësisht në përputhje me kushtet që do të priste BE në procesin e anëtarësimit. Këto janë kushtet”, deklaroi ajo.

Siç tha ajo, kjo do t’u jepte vendeve të Ballkanit Perëndimor një mundësi për të ndërtuar ekonomitë e tyre, për të punuar në vendosjen e normave dhe parimeve rregullatore për lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave dhe burimeve dhe të jenë më të përgatitura para anëtarësimit në BE.

E pyetur nëse shqetësohet për mbështetjen e Rusisë për Ballkanin e Hapur, Reinke u përgjigj se për të nuk është vendimtare se kush e mbështet, por për çfarë bëhet fjalë.

“Dhe ajo që ne kuptojmë dhe mbështesim është Ballkani i Hapur, i cili është njëlloj i hapur për të gjashtë vendet e Ballkanit dhe plotësisht në përputhje me parimet e BE-së”, tha Reinke.

Ndryshe, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia janë pjesë e kësaj iniciative rajonale ndërsa Kosova, Mali i Zi dhe Bosnja-Hercegovina deri më tani kanë refuzuar të jenë pjesë e kësaj nisme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat