Politikani i njohur turk bën gjestin e paprecedentë, shpalos flamurin para Parlamentit të Greqisë. ‘Mitsotakis, hiq dorë nga Amerika!’

Evropë

Politikani i njohur turk bën gjestin e paprecedentë, shpalos flamurin para Parlamentit të Greqisë. ‘Mitsotakis, hiq dorë nga Amerika!’

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 08:22
Foto ilustrim

 Një veprim i paprecedent ka ndodhur para parlamentit grek kur politikani i njohur turk ka valëvitur flamurin e vendit të tij dhe i është drejtuar Mitsotaqis të heqë dorë nga armët.

Gjithçka ndodh kur tensionet mes dy vendeve janë acaruar së tepërmi pas vizitës së kryeministrit grek në SHBA.

Kryetari i TDP (Partia Turke për Ndryshim), Mustafa Sarigul, i ka shkuar “në shtëpi” kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis.

Sarigul ka udhëtuar drejt Athinës dhe me një flamur turk në dorë është shfaqur para Parlamentit të Greqisë, në sheshi Sintagma.

Prej aty ai i ka kërkuar kreut të qeverisë greke që të mos kërkojë ndihmë nga SHBA.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat