​Bullgaria heq akcizën për energji elektrike dhe gazin natyror deri më 2025

Evropë

​Bullgaria heq akcizën për energji elektrike dhe gazin natyror deri më 2025

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 16:36
Foto ilustrim

Parlamenti bullgar të mërkurën votoi për përjashtimin nga akciza e energjisë elektrike, gazit natyror dhe gazit natyror të lëngshëm deri më 30 qershor 2025. 

Ai miratoi përfundimisht pjesë të rishikimeve në buxhetin kombëtar, të cilat çojnë në ndryshime në aktet e akcizës dhe magazinat tatimore.

Akciza zero kaloi me 117 vota kundër 110 dhe tre abstenime.

Masa synon të mbështesë bizneset dhe konsumatorët mes çmimeve të larta të energjisë. Komisioni Evropian do të njoftohet.

Deputetët votuan gjithashtu uljen në 9% (nga 20%) të TVSH-së për furnizimet e ngrohjes qendrore dhe gazit natyror dhe heqjen e TVSH-së për bukën dhe miellin. Dy tarifat e reja (zero dhe 9%) do të zbatohen deri më 1 korrik 2023.

U votuan një rritje e propozuar e akcizës për cigaret, duhanin për duhan, puro dhe puro, produktet e duhanit me ngrohje dhe nargjilet, si dhe vendosja e akcizës për lëngjet e cigareve elektronike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat