​Kërcënimi nga Rusia, NATO: Do të ofrojmë mbështetje për Bosnjën, Gjeorgjinë e Moldavinë

Evropë

​Kërcënimi nga Rusia, NATO: Do të ofrojmë mbështetje për Bosnjën, Gjeorgjinë e Moldavinë

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 20:48
Foto ilustrim

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg deklaroi se Aleanca ka vendosur të përgatisë një paketë gjithëpërfshirëse ndihme për Ukrainën, si dhe të ofrojë mbështetje për partnerët e tjerë që Rusia kërcënon, si Bosnja dhe Hercegovina, Gjeorgjia dhe Moldavia.

Sfidat e sotme janë shumë të mëdha që një vend apo organizatë të përballet vetë, u tha Stoltenberg gazetarëve gjatë samitit të liderëve të NATO-s në Madrid. Stoltenberg tha se NATO ka punuar për dekada në përmirësimin e marrëdhënieve me Moskën, duke e përcaktuar Rusinë si një "partner strategjik".

Rusia ka hequr dorë nga bashkëpunimi, tha Stoltenberg, duke pretenduar se lufta në Ukrainë filloi në vitin 2014, kur Moska aneksoi Krimenë. Pushtimi i Rusisë në Ukrainë është vetëm një përshkallëzim i asaj lufte, vlerësoi Stoltenberg.

Ai tha se marrëdhëniet e NATO-s me Rusinë janë në nivelin më të ulët që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë, por për këtë nuk është përgjegjëse aleanca, por Moska.

“Ne parashikuam një pushtim të Ukrainës, ndamë inteligjencë rreth tij dhe u përpoqëm ta parandalonim atë”, tha Stoltenberg.

Ai tha se partneriteti strategjik mes Moskës dhe Pekinit ka pasoja për NATO-n dhe partnerët e aleancës.

Pekini po forcon forcat e tij të armatosura, po kërcënon fqinjët e tij, përfshirë Tajvanin, dhe po përhap dezinformata. Kina nuk është kundërshtare e NATO-s, por aktivitetet e saj përbëjnë një sfidë për aleancën, tha Stoltenberg.

Në samitin e NATO-s në Madrid po marrin pjesë edhe liderët e Australisë, Japonisë, Zelandës së Re dhe Koresë së Jugut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat