Kremlini sulmon NATO-n dhe kërkon të tërheqë dy shtete në përçarjen e Moskës me Perëndimin

Evropë

Kremlini sulmon NATO-n dhe kërkon të tërheqë dy shtete në përçarjen e Moskës me Perëndimin

Nga: A.ZH Më: 1 korrik 2022 Në ora: 15:07
Sergey Lavrov

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, ka folur këtë mëngjes dhe ka thënë disa fjalë të forta për NATO-n pas lajmeve që Finlanda dhe Suedia duken të gatshme për t'iu bashkuar aleancës.

“Kohët e fundit, përfaqësuesi i Shtëpisë së Bardhë përsëriti edhe një herë se Rusia nuk duhet të ketë frikë nga NATO-ja, askush nuk duhet të ketë frikë fare, sepse NATO është një aleancë mbrojtëse”, tha ai, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

"Por kjo tashmë është qesharake dhe që të rriturit të thonë një marrëzi kaq të dukshme, do të thosha, është thjesht turp."

Ai tha se aleanca "po përpiqej të kërkonte vazhdimisht një armik të jashtëm", ​​gjë që ai pretendoi se ishte "për shkak të nevojës për të ruajtur vetë kuptimin e ekzistencës së NATO-s".

Dhe në komentet që do të dukeshin të dizajnuara për të tërhequr Kinën dhe Indinë në përçarjen e Rusisë me Perëndimin, ai kërkoi të sugjeronte se NATO po kërkonte të përfshihej në punët e dy vendeve.

"Tani ata po thonë se NATO duhet të marrë një dimension global për sa i përket përgjegjësisë për sigurinë në mbarë botën, kur ata thonë [për] rajonin Indo-Paqësor, ata dolën me një term të tillë posaçërisht për të tentuar të joshin Indinë në rrjetet e tyre dhe NATO duhet të jetë përgjegjëse për sigurinë edhe në këtë pjesë të botës”, tha ai.

"Me fjalë të tjera, ata as nuk e fshehin në veçanti, linja tjetër e mbrojtjes e kësaj aleance "mbrojtëse" do të shtrihet në Detin e Kinës Jugore."/BS

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat