Tmerr në Britani 1.7 milionë infektime me Covid-19 vetëm në një javë

Evropë

Tmerr në Britani 1.7 milionë infektime me Covid-19 vetëm në një javë

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 18:39
Foto ilustrim

Britania e Madhe ka ngritur alarmin në lidhje me infektimet me COVID-19, ku numri është rritur me 32% në pothuajse 2.3 milionë, sipas shifrave të fundit.

Numri është rritur me 1.7 milion njerëz javën e kaluar dhe më i larti për infeksionet totale që nga fundi i prillit.

Por ende larg rekordit të lartë prej 4.9 milionë, i cili u arrit në fund të marsit.

Variantet e Omicron BA.4 dhe BA.5 janë të mundshme pas rritjes së fundit, tha Zyra për Statistikat Kombëtare, të cilat mendohet se janë më dominueset në Britani.

Rritja e infeksioneve në Mbretërinë e Bashkuar vjen mes një paralajmërimi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë se pandemia është larg përfundimit, pasi më shumë se 100 vende raportojnë rritje të rasteve .

Virusi vazhdon të jetë më i përhapur në Skoci, ku 288,200 njerëz rezultuan pozitivë me COVID javën e kaluar, ose një në 18.

Në Angli, më shumë se 1.8 milionë njerëz kishte të ngjarë të kishin pasur virusin javën e kaluar, ekuivalente me rreth një në 30.

Kjo është rritur nga 1.4 milion, ose një në 40 njerëz, javën e kaluar.

Uellsi ka parë rritje të shpejtë të infeksioneve në 106,500 njerëz, ose një në 30, nga 68,500 ose një në 45.

Në Irlandën e Veriut, infeksionet u rritën në rreth 71,000 njerëz, ose një në 25, nga 59,900 ose një në 30.

Sarah Crofts, drejtuese e rezultateve analitike ONS për anketën e infeksionit COVID-19, tha: Në MB ne kemi parë një rritje të vazhdueshme prej mbi gjysmë milioni infeksionesh, të shkaktuara me gjasë nga rritja e varianteve BA.4 dhe BA.5 . Kjo rritje shihet në të gjitha moshat, vendet dhe rajonet e Anglisë. Ne do të vazhdojmë të monitorojmë nga afër të dhënat për të parë nëse kjo rritje do të vazhdojë edhe në javët e ardhshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat