Shqetësimet për spiunazh/ Rusia kërcënon me mbyllje të ambasadës në Bullgari

Evropë

Shqetësimet për spiunazh/ Rusia kërcënon me mbyllje të ambasadës në Bullgari

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 20:37
Foto ilustrim

Rusia ka kërcënuar se do të mbyllë ambasadën e saj në Bullgari dhe do të mbyllë misionin e vendit të BE-së në Moskë.

Kryeministri bullgar Kiril Petkov këtë javë ka thënë se vendi i tij do të dëbojë 70 staf diplomatik rus, numri më i madh i urdhëruar nga vendi ballkanik.

Lëvizja vjen pasi tensionet janë ngritur mbi ofensivën e Moskës në Ukrainë dhe shqetësimet për spiunazhin, raporton AFP.

Ambasadorja e Rusisë në Bullgari, Eleonora Mitrofanova, thotë se do t’i kërkonte qeverisë ruse të mbyllte misionin në Sofje.

Ministria e Jashtme e Rusisë do të shqyrtojë sugjerimin e Mitrofanovës dhe “nëse është e nevojshme” do t’ia paraqesë presidentit Vladimir Putin, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Petkov ka thënë të martën se rusët e dëbuar kishin “punuar kundër interesave tona”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat