Komisioni nuk ndryshon rregullat e votëbesimit – Johnson nuk mund të shkarkohet

Evropë

Komisioni nuk ndryshon rregullat e votëbesimit – Johnson nuk mund të shkarkohet

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 19:01
Boris Johnson

Kabineti i kryeministrit britanik, Boris Johnson nuk do të votëbesohet në parlament.

Komiteti i 1922 i mbështetësve konservatorë ka vendosur të mos ndryshojë rregullat për të lejuar një votëbesim të dytë kundër Johnsonit.

Në vend të kësaj, ajo do të mbajë zgjedhje gjatë ditës së hënë për të zgjedhur ekzekutivin e ri.

Çdo ndryshim të rregullores do të diskutohej nga ekzekutivi i ri, raporton bbc.

Muajin e kaluar, Johnson i mbijetoi një votëbesimi nga deputetët konservatorë.

Sipas rregullave ekzistuese, ai është i imunizuar nga një tjetër votëbesimi për një vit që nga votimi i fundit.

Ndryshe, 30 zyrtarë qeveritarë duke përfshirë dy ministra dhe nënkryetari i partisë Konservatore kanë dhënë dorëheqja gjatë ditës së djeshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat