Si duket reduktimi i ujit në Slloveni: Nuk ka dushe në plazh, shatërvanët dhe autolarjet janë ndaluar

Evropë

Si duket reduktimi i ujit në Slloveni: Nuk ka dushe në plazh, shatërvanët dhe autolarjet janë ndaluar

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 23:11
Foto ilustrim

Për shkak të thatësirës afatgjatë dhe si masë e fundit para një reduktimi edhe më të rreptë të ujit, komunat në bregdetin slloven kanë ndaluar ujitjen e sipërfaqeve të gjelbra publike, kanë ndaluar dushin në plazhe dhe kanë marrë një sërë masash të tjera të ngjashme për të reduktuar konsumin.

Kryetarët e katër komunave bregdetare sllovene, më e madhja prej të cilave është komuna e Koperit, njoftuan se gjendja aktuale e rezervave ujore është kritike dhe e ngjashme me gjendjen që ndodh në vite me sasinë e zakonshme të reshjeve vetëm në fund të muajit korrik.

Për këtë arsye, deri në një njoftim të dytë, ata kanë vendosur mbylljen e të gjitha sistemeve për ujitje të hapësirave të gjelbra publike, janë fikur dushet në të gjitha plazhet, si dhe shatërvanët dhe shatërvanët në vende publike.

Nga sot ndalohet ujitja e kopshteve private dhe larja e veturave ndërsa ato mund të pastrohen vetëm nga ato lavazhe që përdorin ujë të ricikluar.

Po kështu, shërbimet komunale u urdhëruan të ulin sasinë e ujit për ujitjen e pemëve dhe hapësirave publike me lule, ndërsa në tualetet publike u vendosën paralajmërime me thirrje për kursim të ujit.

Po kështu, është e ndaluar larja e oborrit dhe mbushja e pishinës, si dhe ftohen hotelet dhe ata që merren me akomodime private turistike të informojnë mysafirët e tyre për situatën e ujit dhe t’u kërkojnë të kursejnë ujin.

Sipas mediave sllovene, një thatësirë e tillë e tejzgjatur në këtë zonë nuk është kujtuar që nga viti 2012, kur edhe situata po përballej me një reduktim të madh që u shmang, si dhe situata me furnizimin me ujë në pjesën e Sllovenisë ku popullsia është vazhdimisht në rritje dhe ku vijnë shumë turistë vendas dhe të huaj nuk u përmirësuan ndjeshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat