Kërkoi ujë dhe cigare/Grabitësin e bankës e zuri brenda tuneli që hapi vetë, u shpëtua pas 8 orësh operacion

Evropë

Kërkoi ujë dhe cigare/Grabitësin e bankës e zuri brenda tuneli që hapi vetë, u shpëtua pas 8 orësh operacion

Më: 12 gusht 2022 Në ora: 21:09
Ilustrim

Ky "grusht shteti" rezultoi i kundërt...

Një person i dyshuar si grabitës bankash duhej të shpëtohej nga zjarrfikësit nga një tunel i shembur në Romë të cilin e kishte gërmuar vetë.

Operacioni spektakolar i shpëtimit zgjati tetë orë dhe i dënuari thirri vetë zjarrfikësin të enjten në mëngjes, 11 gusht.

Sipas raporteve fillestare, banda prej katër burrash planifikoi të hynte në një bankë aty pranë. Ata e nisën hapjen e tunelit nga bodrumi i një dyqani bosh, sipas raportimeve të mediave italiane.

Plani i mundshëm? Ata donin të kalonin nëpër kanalizime dhe më pas në kasafortën e një banke aty pranë.

Në Itali, 15 gushti është një festë publike (Ferragosto ose Dita e Supozimit) dhe shumica e dyqaneve janë të mbyllura gjatë kësaj "fundjave" të gjatë.

Kjo është arsyeja pse hajdutët e mundshëm mesa duket kishin zgjedhur pikërisht këtë fundjavë për të hapur tunelin nëntokësor.

Në mes të punës së gërmimit, megjithatë, tavani i tunelit të tyre të ngushtë u shemb  dhe punëtorët e shpëtimit duhej të hynin brenda.

Kur mbërritën, ata dëgjuan "viktimën" duke bërtitur nga toka: "Ndihmomëni, ju lutem më shpëtoni!"

Sipas zjarrfikësve, toka ishte zbutur për shkak të reshjeve të ditëve të fundit, për këtë arsye tuneli i hapur në mënyrë amatore u shemb.

Forcat pastaj hapën një tunel të dytë paralel me atë të shembur. Të plagosurit i janë dhënë lëngje dhe oksigjen ndërsa qëndronte nëntokë dhe tre bashkëpunëtorët e tij janë arrestuar.

Pas tetë orësh, rreth orës 20:00, zjarrfikësit arritën ta nxjerrin të gjallë nën duartrokitjet e shikuesve të shumtë.

Fjalët e para të të shpëtuarit ishin: “Të lutem më jep ujë dhe një cigare”.

Dy nga anëtarët e bandës nga Napoli u arrestuan për rezistencë ndaj autoritetit shtetëror, dy të tjerë nga Roma për dëmtim të pronës, raporton transmetuesi shtetëror Rai News.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat