“ Le të bjerë, të freskohet”, Abazoviq flet për 100 ditëshin e punës një ditë para mocionit

Evropë

“ Le të bjerë, të freskohet”, Abazoviq flet për 100 ditëshin e punës një ditë para mocionit

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 14:44
Dritan Abazoviq

Kryeministri malazez Dritan Abazoviq me rastin e 100 ditëve të punës së Qeverisë tha se drejtësia ka filluar dhe se ka pasur trazira tektonike.

Reformat, thotë ai, të nisura në Prokurori kanë mundësuar arrestimet më të mëdha për krim dhe korrupsion në historinë e këtij vendi.

Ai shtoi se kanë përfunduar korrigjimin e ligjit për origjinën e pasurisë dhe së shpejti do të dalin para deputetëve dhe se pasuria e vjedhur do t’u kthehet qytetarëve. “Gjithçka menjëherë dhe tani, për një Mal të Zi të pastër, të gjelbër dhe evropian. Le të bjerë, të freskohet”, tha Abazovic.

Dritan Abazoviq ka thënë se e përmbushin gjithçka që kanë premtuar dhe nuk lënë asgjë për nesër.

“Gjithçka menjëherë dhe tani, për një Mal të Zi të pastër, të gjelbër dhe evropian. Le të bjerë të freskohet”, tha Abazoviq.

Këtë e ka thënë Abazoviq në një video fjalim me rastin e 100 ditëve të para të Qeverisë së Malit të Zi.

“Në 100 ditë kemi pasur rreth 100 aktivitete ndërkombëtare, jemi takuar me 120 zyrtarë ndërkombëtarë, 40 ambasadorë, nëntë kryeministra, dhjetë presidentë shtetesh, 13 zyrtarë evropianë… Kemi vizituar dhjetë vende, ndërsa tre delegacione të nivelit më të lartë kanë qenë. mysafirët tanë”, thotë ai, shkruan Vijesti.me.

Ai shtoi se delegacioni qeveritar “vizitoi Ukrainën, mbërriti në Kiev dhe i dha mbështetje të parezervë presidentit Volodymyr Zelensky”.

Parlamenti i Malit të Zi të premten do të diskutojë mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Abazoviqit.

Slogani “Le të bjerë, të rifreskohet” shënoi zgjedhjet e 30 gushtit 2020, kur ndodhi ndryshimi i qeverisë në Mal të Zi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat