Kherson mbyllet plotësisht, në qytetin e pushtuar nga Rusia nuk lejohen hyrje-daljet

Evropë

Kherson mbyllet plotësisht, në qytetin e pushtuar nga Rusia nuk lejohen hyrje-daljet

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 10:43
Foto ilustrim

Zona e pushtuar e Khersonit është “mbyllur plotësisht për hyrje dhe dalje” pas një të ashtuquajturi “referendumi” për pranimin e rajonit në Federatën Ruse të mbajtur nga autoritetet separatiste, tha të martën Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Të hënën, nënkryetari i administratës së mbështetur nga Rusia në Kherson raportoi se kishte një diferencë të mjaftueshme për të miratuar një votim që do të shihte që zonat e kontrolluara të shkëputeshin nga Ukraina dhe t’i bashkoheshin Rusisë, shkruan CNN.

Udhëtimi brenda dhe jashtë pjesës së pushtuar të rajonit fqinj Zaporizhzhia është gjithashtu shumë i vështirë për civilët dhe pothuajse i pamundur për burrat e moshës 18 deri në 35 vjeç, pohoi Qendra Kombëtare e Rezistencës së Ukrainës – një njësi e Ministrisë së Mbrojtjes.

Ditët e fundit, zyrtarët ukrainas kanë raportuar se udhëtimi për të rinjtë jashtë zonave të pushtuara nga Rusia në të gjithë vendin është bërë jashtëzakonisht sfidues, pasi përpjekjet e pjesshme të mobilizimit për të rekrutuar rreth 300,000 ushtarë për pushtimin e Rusisë u njoftuan nga Kremlini.

Korridoret humanitare në jug të Ukrainës, përfshirë Kherson, janë prekur dhe në disa raste janë mbyllur në mënyrë efektive, sipas burimeve të qeverisë ukrainase. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat