Ish-deputeti hungarez dënohet për spiunazh në Moskë, punoi për interesat dhe inteligjencën ushtarake të Rusisë

Evropë

Ish-deputeti hungarez dënohet për spiunazh në Moskë, punoi për interesat dhe inteligjencën ushtarake të Rusisë

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 23:00
Bela Kovacs

Një ish-deputet hungarez i ekstremit të djathtë është dënuar sot nga Gjykata e Lartë për spiunazh në shërbim të Moskës.

Mediat e huaja shkruajnë se Bela Kovacs akuzohet se ka punuar midis 2012 dhe 2014 për interesa të Rusisë dhe për dobësimin e politikës së BE-së. Gjithashtu theksohet se ka punuar për inteligjencën ushtarake ruse.

Kovacs akuzohet për nënshkrimin e kontratave praktike “fiktive” që i kanë shkaktuar dëme financiare Parlamentit Evropian. 

Ai u dënua gjithsej me pesë vjet burg.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat