​Letonia shpall gjendje të jashtëzakonshme në disa pjesë të kufirit me Rusinë

Evropë

​Letonia shpall gjendje të jashtëzakonshme në disa pjesë të kufirit me Rusinë

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 00:05
Foto ilustrim

Qeveria e Letonisë ka shpallur sot gjendjen e jashtëzakonshme në tri zona përgjatë kufirit për shkak të fluksit të rusëve që përpiqen të arratisen.

Ministria e Brendshme tha se situata në kufi mund të ndryshojë "me shpejtësi" dhe më shumë njerëz mund të përpiqen të kalojnë kufirin ilegalisht.

Gjendja e jashtëzakonshme do të jetë në fuqi në Aluksne, Balvi dhe Ludza dhe në të gjitha pikat kufitare në porte, aeroporte dhe hekurudha.

Qeveria letoneze ka thënë se nuk do të pranojë rusët që po ikin nga mobilizimi i pjesshëm në vend për shkak të luftës në Ukrainë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat