​Në Slloveni u mbajt një tubim për të drejtat e fëmijëve të pa lindur

Evropë

​Në Slloveni u mbajt një tubim për të drejtat e fëmijëve të pa lindur

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 22:29
Pamje nga tubimi

Mijëra njerëz morën pjesë sot në Lubjanë në marshin vjetor për jetën, i cili mbahet nën sloganin "Barazia fillon para lindjes".

Pjesëmarrësit e marshimit kushtuar të drejtave të fëmijëve të pa lindur thanë se kushtetuta mbron të drejtën për jetë, duke theksuar se duhen përpjekje të përbashkëta për të luftuar abortin.

Organizatorët e kuptojnë marshimin si një mundësi për të shprehur një herë në vit simpatinë me fëmijët e pa lindur, të abortuar, si dhe me prindërit e tyre që nuk dyshojnë, raporton STA.

Marshimi u organizua nga një komitet i udhëhequr nga aktivistja Ursha Cankar Soares, e cila, sipas agjencisë sllovene, kundërshton adoptimin e fëmijëve nga homoseksualët, pasi beson se kjo është e panatyrshme dhe e dëmshme për fëmijët.

Deri më tani janë mbajtur katër marshime: në 2014, 2020, 2021 dhe këtë vit, dhe model janë marshimet në SHBA, të cilat filluan një vit pasi aborti u legalizua në vitin 1973.

Ai ligj u shfuqizua këtë vit, kështu që numri i shteteve amerikane që e trajtojnë abortin si të paligjshëm ose e lejojnë atë në kushte të caktuara po rritet.

Në Slloveni lejohet aborti dhe sipas statistikave numri i tyre është në rënie – në vitin 2009 ka pasur 4.718 aborte, krahasuar me 3.474 në vitin 2018.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat