Ministria britanike e Mbrojtjes: Rusët pësuan humbje të mëdha gjatë tërheqjes nga qyteti Lyman

Evropë

Ministria britanike e Mbrojtjes: Rusët pësuan humbje të mëdha gjatë tërheqjes nga qyteti Lyman

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 10:02
Foto ilustrim

Ministria britanike e Mbrojtjes, ka njoftuar se tërheqja ruse nga qyteti ukrainas Lyman, ka shkaktuar një “lloj pengese të rëndësishme politike”.

Në raportimin më të fundit mbi gjendjen në Ukrainë, ministria britanike e Mbrojtjes ka njoftuar se forcat ruse “kanë pasur humbje të mëdha” derisa është tërhequr, duke shtuar se kjo lëvizje çoi te rritja e tensioneve dhe nxitjen e kritikave të zyrtarëve të lartë ndaj menaxhmentit të ushtrisë ruse.

Ky qytetet në aspektin operacional është shumë i rëndësishëm për shkak të pozitës në rajonin e Donetskut në lindje të Ukrainë, për të cilin Rusia tha se “mëton ta çlirojë” pasi Vladimir Putin e aneksoi njëanshëm të premten.

Në anën tjetër, Kremlini ka njoftuar se trupat e saj janë tërhequr nga ky qytet, për shkak të rrezikut se mund të rrethoheshin nga forcat ukrainase.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat