Gjermania, Danimarka dhe Norvegjia japin 92 milionë euro për armët për Ukrainën

Evropë

Gjermania, Danimarka dhe Norvegjia japin 92 milionë euro për armët për Ukrainën

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 15:26
Foto ilustrim

Gjermania, Danimarka dhe Norvegjia kanë thënë se do të shpenzojnë 92 milionë euro për të blerë 16 obusa sllovakë Zuzana-2 për Ukrainën, tha ministria gjermane e mbrojtjes.

Armët, të cilat mund të lëshojnë gjashtë predha në minutë në një distancë prej 40 km, do të ndërtohen në Sllovaki me dorëzimin për të filluar vitin e ardhshëm, tha ministria.

Ukraina, e cila ka shënuar suksese të dukshme në fushën e betejës kundër Rusisë në javët e fundit, thotë se ka nevojë për më shumë armatime dhe më të rënda për të zmbrapsur pushtimin që Moska filloi në shkurt.

Më herët raportuam se Rusia kishte goditur me një dron vetëvrasës qytetin e lindjes së presidentit ukrainas, Kryvyu Rih në jug të Ukrainës.

Në javët e fundit Rusia ka filluar të përdorë dronë vetëvrasës të prodhuar nga Irani për të sulmuar objektivat në Ukrainë.

“Dronët kamikaze”, të cilët fluturojnë në lartësi të ulët dhe shpërthejnë nga përplasja, janë përdorur në Ukrainë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat