Italia përfshihet nga moti i keq, 5 të zhdukur, mes tyre një i porsalindur

Evropë

Italia përfshihet nga moti i keq, 5 të zhdukur, mes tyre një i porsalindur

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 10:47
Itali

Pesë persona janë zhdukur pas rrëshqitjejes së dheut që përfshiu ishullin Ischia në Itali, në rajonin e Napolit. Mes tyre është një familje me tre anëtarë me një foshnjë e porsalindur dhe një 25-vjeçare.

Ishulli është bllokuar për shkak të motit të keq dhe që prej ditës së djeshme për shkak të kushteve ekstreme të motit, kryetari i bashkisë ka urdhëruar mbylljen e shkollave.

Sipas, Il Messaggero, numri i personave të zhdukur mund të shkojë në 8. Shumë banorë të ishullit nuk mund të dalin nga shtëpitë e tyre dhe pak më parë është evakuuar një hotel, me tridhjetë turistë.

Energjia elektrike është ndërprerë në shumë zona të Ischia -s dhe autoritetet lokale u kanë kërkuar banorëve të shmangin të gjitha lëvizjet për shkak të kushteve të motit ekstrem.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat