Aeroporti i braktisur grek do të shndërrohet në një park bregdetar prej 600 hektarësh

Evropë

Aeroporti i braktisur grek do të shndërrohet në një park bregdetar prej 600 hektarësh

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 12:08
Foto ilustrim

Ish-aeroporti ndërkombëtar i Athinës do të shndërrohet në një park gjigant bregdetar më të madh se Hyde Park i Londrës. Vendi i Aeroportit Ndërkombëtar Ellinikon, ka mbetur bosh për gati dy dekada. Pasi u çaktivizua në 2001, struktura u la e braktisur.

Në fillim të vitit të ardhshëm, sipërmarrësit do të krijojnë terren në Parkun Metropolitan Ellinikon, një peizazh restaurues prej 600 hektarësh, i cili do të injektojë jetë të re në zonë dhe shpreson t’u shërbejë qytetarëve si një park, një shesh lojrash dhe një qendër kulturore, duke forcuar gjithashtu klimën.

“Ky është një projekt brezash dhe transformues për Greqinë,” tha arkitekti Michael Grove. Vendasit ishin “të zhgënjyer që kjo ishte një pjesë e zbrazët e tokës së rëndësishme publike për 20 vjet,” shtoi ai. Sasaki është i famshëm për arkitekturën e tij të peizazhit dhe dizajnin urban, përgjegjës për Parkun Greenacre të Nju Jorkut, Parkun Ujor të Charleston dhe Green Olympic 2008 të Pekinit.

Sipas CNN, në të gjithë territorin e parkut, do të mbillen vetëm specie vendase, duke përfshirë 31,000 pemë nga 86 lloje dhe më shumë se 3 milionë bimë. Dizajnerët bashkëpunuan me fidanishtet greke për të marrë përzierjet vendase të farave që do të ofronin përfitime ekologjike, ndërkohë që do të lulëzojnë në klimën gjithnjë e më të thatë të rajonit.

Athina tashmë po ndjen efektet e ndryshimeve klimatike , me temperatura më të larta dhe ngjarje ekstreme të motit më të shpeshta. Një studim i vitit 2018 nga Universiteti i Neëcastle, i cili analizoi rreziqet e ndryshimeve klimatike në 571 qytete evropiane, parashikoi se Athina do të përjetonte disa nga rritjet më të këqija të thatësirës së rëndë dhe valëve të të nxehtit deri në vitin 2050.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat