​Shtatë fëmijë në Britani vdiqën nga infeksioni streptokok A

Evropë

​Shtatë fëmijë në Britani vdiqën nga infeksioni streptokok A

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 17:58
Foto ilustrim

Prindërve në Britaninë e Madhe u është thënë të jenë vigjilentë sot pasi fëmija i shtatë i vendit vdiq nga një formë e rrallë invazive e infeksionit të streptokokut A.

Ministri britanik i Shëndetësisë, Nadim Zahavi, tha se prindërit duhet të kujdesen për simptomat, edhe pse shumica e rasteve të infektimit me këtë bakter janë shumë të lehta, shkruan gazeta britanike Guardian.

“Më shpesh, forma e infeksionit është shumë e lehtë, por bakteret janë shumë ngjitëse, andaj është e rëndësishme të inkurajohen prindërit që të kenë kujdes për simptomat, si ethe, dhimbje koke apo skuqje të lëkurës”, tha Zahavi.

Helen Salisbury, një mjeke e përgjithshme në qytetin Oskford, tha për Guardian se prindërit duhet të jenë vigjilentë në mënyrë që të dallojnë simptoma të tilla si ethe e vazhdueshme, letargji, letargji, mungesë oreksi dhe urinim tek fëmijët sa më shpejt që të jetë e mundur.

“Nga këndvështrimi i një prindi, është vërtet e vështirë të dallosh nëse është thjesht një dhimbje fyti apo një prelud për diçka serioze”, tha Salisbury.

Bakteret e streptokokut A mund të shkaktojnë një sërë problemesh shëndetësore, shumica e të cilave janë të lehta, por mund të përfshijnë ethet e kuqe dhe sëmundjen invazive të streptokokut A (iGAS).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat