​Punonjësit britanikë të hekurudhave refuzuan ofertën për rritje pagash, njoftuan një grevë për nesër

Evropë

​Punonjësit britanikë të hekurudhave refuzuan ofertën për rritje pagash, njoftuan një grevë për nesër

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 22:47
Foto ilustrim

Unioni Kombëtar i Punëtorëve të Hekurudhave, Detarëve dhe Transportit të Britanisë (RMT) njoftoi sot se ka refuzuar një ofertë nga shoqata e kompanive hekurudhore - Rail Delivery Group për një rritje page prej katër për qind për 2022 dhe 2023, e cila kishte për qëllim parandalimin goditje të mëtejshme.

“Ne e kemi refuzuar këtë ofertë pasi nuk plotëson asnjë nga kriteret tona për sigurimin afatgjatë të punës, rritje të mirë të pagave dhe mbrojtje të kushteve të punës”, tha në një deklaratë sekretari i përgjithshëm i RMT, Mick Lynch.

Lynch shton se zbatimi i këtij plani është i rrezikshëm, jo vetëm për shkak të humbjes së mijëra vendeve të punës, pasi biletat do të mbyllen, por edhe për shkak të futjes së paralajmëruar të “teknologjive të pasigurta” si trenat pa shofer dhe se nëse nuk arrin marrëveshje, nesër në grevë, raporton BBC.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat