​Bullgaria paraqet projekte për zgjerimin e porteve Ruse e Varna për të rritur ndihmën për Ukrainën

Evropë

​Bullgaria paraqet projekte për zgjerimin e porteve Ruse e Varna për të rritur ndihmën për Ukrainën

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 16:02
Hristo Alexiev

Bullgaria i ka paraqitur Bashkimit Evropian projekte për zhvillimin e mëtejshëm të porteve në Ruse dhe Varna me qëllim rritjen e aftësive për ofrimin e ndihmës logjistike për Ukrainën, tha zëvendëskryeministri në detyrë dhe ministri i Transportit Hristo Alexiev për gazetarët bullgarë në Bruksel, ku po merr pjesë në një takim të Këshillit të BE-së.

"Ne kemi propozuar projekte për ndërtimin e infrastrukturës shtesë në këto porte. Po punohet në plane për përdorimin e terminalit të trageteve në Varna", tha zëvendëskryeministri.

Bullgaria po ndihmon në mënyrë aktive Ukrainën me eksportet e grurit dhe kompanitë bullgare morën pjesë në këtë proces. Që nga prilli, River Shipping ka ndihmuar me transportin e rreth 200.000 tonë drithë, tha ai. Aleksiev tha se Bullgaria siguron naftë për fermerët në Ukrainën jugore.

Zëvendëskryeministri tha se ende nuk do të bëhen vlerësime për kufizimet e reja të vendosura nga BE që nga 5 dhjetori për tregtinë e naftës me Rusinë.

"Shpresoj se Komisioni Evropian do të ketë bërë analizat e nevojshme se si kjo do të ndikojë në Evropë. Bullgaria e ka mbështetur propozimin dhe do ta zbatojë atë," shtoi ai.

Aleksiev tha se Bullgaria ka arritur të marrë mbështetjen e nevojshme për përfshirjen e Korridorit nr. 8 në Rrjetin e Transportit Trans-Evropian. Sipas tij, ky është një sukses serioz për Bullgarinë.

Zëvendëskryeministri tha se korridori duhet të ndërtohet deri në vitin 2035 dhe vendimi i së hënës lehtëson financimin e projekteve në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat