Stoltenberg: Rusia po mundohet ta ngrijë luftën për t’u përgatitur për sulm të ri

Evropë

Stoltenberg: Rusia po mundohet ta ngrijë luftën për t’u përgatitur për sulm të ri

Më: 7 dhjetor 2022 Në ora: 14:30
Jens Stoltenberg

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Rusia është duke u përpjekur që t’i ngrijë luftimet në Ukrainë gjatë dimrit për t’i përgatitur forcat e saj për sulm të ri vitin e ardhshëm.

Sipas zyrtarit të lartë të aleancës, ende nuk ekzistojnë kushtet për zgjidhje paqësore për luftën. Ai e bëri këtë koment në një tubim të organizuar nga gazeta “Financial Times”, pas spekulimeve për mundësinë e zhvillimit të bisedimeve diplomatike.

“Kushtet [për bisedime] nuk janë aty tani, sepse Rusia nuk ka shfaqur shenja të angazhimit në bisedime, që janë respektimi i sovranitetit dhe i integritetit territorial të Ukrainës”- tha ai.

“U përket ukrainasve që të vendosin se kur është koha e duhur për t’i filluar bisedimet dhe për t’u pajtuar me kushtet. Shumica e luftërave dhe, sipas shumë gjasave, edhe kjo luftë do të përfundojë në tavolinën e bisedimeve”- shtoi sekretari i NATO-s.

Ai u bëri thirrje aleatëve të NATO-s që ta vazhdojnë dërgimin e armëve në Ukrainë gjatë dimrit, sepse, sipas tij, Rusia është duke kërkuar një pushim në luftime për t’u përgatitur për një ofensivë në pranverë.

“Ajo që e shohim tani, është që Rusia është duke u përpjekur që ta ngrijë këtë luftë, të paktën për një periudhë të shkurtër, në mënyrë që ata të mund të rigrupohen, të riparojnë e të rimëkëmben e të mundohen që të nisin një ofensivë më të madhe pranverën e ardhshme”- tha Stoltenbergu.

“Paradoksi është që sa më shumë që duam një zgjidhje paqësore e të negociuar, duke u siguruar që Ukrainë të ngadhënjejë, aq më urgjente është që t’i ofrojmë përkrahje ushtarake Ukrainës”- tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat