Zona e udhëtimit të lirë të Evropës do të mirëpresë Kroacinë, por ndalon Rumaninë dhe Bullgarinë

Evropë

Zona e udhëtimit të lirë të Evropës do të mirëpresë Kroacinë, por ndalon Rumaninë dhe Bullgarinë

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 10:27
Foto ilustrim

Opozita e udhëhequr nga Austria do të parandalojë që Bullgaria dhe Rumania ta fitojnë miratimin të enjten për t’u bashkuar me zonën e udhëtimit pa kontroll të Evropës, megjithëse 26 vendet anëtare të saj pritet ta pranojnë Kroacinë.

E ashtuquajtura zona Shengen – një pakt midis vendeve për të hequr kontrollet kufitare për ata që udhëtojnë midis territoreve të tyre – është ndër arritjet kryesore të integrimit evropian.

Por ajo ka rënë gjithnjë e më shumë nën presion gjatë dekadës së fundit duke kufizuar aftësinë e shteteve anëtare për të mbajtur nën kontroll migracionin dhe për të gjurmuar në mënyrë efektive kërcënimet e sigurisë.

Kancelari austriak, Karl Nehammer, në fillim të kësaj jave tha se Vjena kundërshtoi lejimin e Rumanisë dhe Bullgarisë në Shengen, një klub i përbërë nga 22 vende të Bashkimit Evropian, si dhe Islanda, Lihtenshtajni, Norvegjia dhe Zvicra.

“Ne kemi nevojë për më shumë kohë. Për momentin kemi 75 mijë migrantë ilegalë të paregjistruar në Austri – që do të thotë se ata kanë kaluar një kufi të jashtëm të BE-së dhe kanë arritur në Austri. Kjo duhet të zgjidhet së pari”, tha ai.

Kjo ndodh pavarësisht se Komisioni Evropian ekzekutiv i BE-së në mënyrë të përsëritur deklaroi se të tre vendet plotësuan kërkesat e nevojshme teknike që kanë të bëjnë me kontrollet kufitare, mbrojtjen e të dhënave dhe politikat e vizave, ndër të tjera.

Një burim i qeverisë rumune tha se Bukureshti ishte i vendosur për të siguruar një vendim nga takimi i ministrave të punëve të brendshme në Bruksel të enjten, në favor të zgjerimit.

“Austria është plotësisht e izoluar në nivel evropian. Ne nuk do të ndalemi derisa të kemi shterur të gjitha mënyrat e mundshme të veprimit në këtë temë”, tha burimi.

Holanda mban anën e Austrisë në kundërshtimin e dhënies së qasjes Bullgarisë, me Hagën duke përmendur shqetësimet mbi qeverisjen dhe migrimin.

Meqenëse të gjitha vendet anëtare duhet të bien dakord që një vend kandidat të jetë në gjendje të bashkohet me Shengenin, Rumania dhe Bullgaria u zhgënjyen të enjten.

“Kroacia mund të presë një vendim pozitiv, por Rumania dhe veçanërisht Bulgaria nuk do të jenë në gjendje të bashkohen ende me Shengenin. Ata do të lihen jashtë për të paktën një gjysmë viti deri në një vit përpara se të mund ta rishikojmë çështjen”, tha një diplomat i BE-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat